СМИНТИНА ВАЛЕНТИН АНДРІЙОВИЧ

Доктор фізико-математичних наук, професор

Заслужений діяч науки і техніки України,

лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки

svaНародився В.А.Сминтина 8 вересня 1948 р. в с. Вишневе Татарбунарського району Одеської області. У 1966 р. із золотою медаллю закінчив Тузлівську середню школу і вступив на фізичний факультет Одеського державного університету імені І.І. Мечникова (нині Одеський національний університет імені І.І. Мечникова – ОНУ), який закінчив у 1971 р. з відзнакою. У 1974 р. завершив навчання в аспірантурі ОНУ, у 1988 р. здобув науковий ступінь доктора фізико-математичних наук, а у 1992 р. – вчене звання професора. Постійно працює в ОНУ, зокрема, на посадах заступника декана фізичного факультету з наукової роботи, завідувача кафедри експериментальної фізики, проректора з міжнародного співробітництва, радника ректора.

У 1995 році В.А.Сминтина обраний і призначений ректором ОНУ і з цього часу ефективно стимулює активний розвиток цього університету. Зокрема, за 15 років його керівництва ВНЗ університет у 2000 р. здобуває статус національного, у 2006 р. за досягнуті успіхи був відзначений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, а у 2009 р. визнаний кращим класичним університетом незалежної України, став лауреатом численних гран-прі, золотих, срібних та бронзових медалей міжнародних та всеукраїнських виставок та конкурсів, увійшов до списку перших двох тисяч найвідоміших університетів світу за версією Webometrics та до 120 дослідницьких університетів світу, став першим класичним університетом незалежної України, який підписав Болонську Хартію університетів.

В.А. Сминтина у 1989 р. створив науково-дослідну лабораторію сенсорної електроніки, згодом навчально-науковий центр медичної та біологічної фізики, а у 2008 р. заснував Міжвідомчий фізико-технічний центр подвійного підпорядкування МОН та НАН України, який очолив як науковий керівник і організував його ефективну діяльність. В 1996 р. він започаткував та очолив діяльність першого в Україні унікального комплексу «Школа – Коледж – Університет», модель якого відтворили у своїх структурах провідні ВНЗ України. З 1995 р. В.А. Сминтина створив та розвинув мережу навчальних підрозділів ОНУ, розташованих у 9 містах на півдні України, відкрив в Одеському національному університеті 10 факультетів, інститутів, понад 20 кафедр та стільки ж нових спеціальностей; завдяки його діяльності значно покращилася якість кадрів: кількість докторів наук зросла від 95 до майже 200, а кандидатів наук – від 375 до близько 800 осіб.

В.А. Сминтина – відомий і авторитетний фізик, праці якого визнані в Україні та за її межами, автор понад 700 наукових робіт, 11 наукових монографій (4 одноосібні, з яких 2 англомовні, видані в Нью-Йорку), 27 авторських свідоцтв та патентів на винаходи, 12 підручників (5 одноосібних), рекомендованих Міністерством освіти і науки України, в тому числі першого україномовного 6-томного «Курсу загальної фізики».

В.А.Сминтина є визнаним керівником наукової школи з фізики напівпровідників на півдні України, яка впливає на розвиток цієї галузі в Україні, очолює спеціалізовану раду із захисту докторських дисертацій за 4 спеціальностями, під його керівництвом захищено 5 докторських та понад 10 кандидатських дисертацій. Основні наукові результати професор отримав під час дослідження електронно-молекулярних явищ на поверхні та в об’ємі напівпровідникових полікристалічних плівок та наноструктурованих матеріалів, шарів окисних напівпровідників, складних напівпровідникових сполук, в яких він виявив новий тип електричної неоднорідності (хемосорбційно-електричний домен), розробив, обґрунтував та довів його модель і електронно-молекулярну природу. У 2007 році В.А.Сминтина удостоєний Державної премії України в галузі з науки і техніки, крім того, ще дві роботи, виконані в керованому ним фізико-технічному центрі були удостоєні Державних премій України з науки і техніки у 2009 та у 2011 роках. Найважливіші результати наукової діяльності В.А. Сминтини опубліковані у виданнях наукометричної бази Scopus та виданнях з імпакт-фактором, зокрема у таких, що аналізуються наукометричною базою Американського Інституту фізики.

В.А. Сминтина — відомий в Україні та за кордоном громадський діяч, зокрема, віце-президент, а з 2013 року член координаційної ради Українського фізичного товариства, голова Південного відділення Українського фізичного товариства, член Державної акредитаційної комісії України (2003–2006 рр.), член комітету з Державних премій з науки і техніки України, заступник голови наукової ради з фізики напівпровідників при Президії НАН України, заступник голови Південного наукового центру НАН України (1995-2010), член ради ПНЦ, голова секції фізики Південного наукового центру НАН України, науковий керівник регіонального семінару з проблем фізики та голова Координаційного семінару з фізики напівпровідників Південного наукового центру НАН України. Упродовж 1980–1992 рр. – член правлінь Українського та Південного територіальних НТТ приладобудівників та Української республіканської ради з аналітичного приладобудування; у 1997-2000 рр. – науковий керівник загальноукраїнського координаційного плану з фізики напівпровідників і металів; упродовж 2002–2006 рр. – депутат, член президії Одеської обласної ради, голова постійної комісії з питань науки та освіти.

В.А. Сминтина – головний редактор «Вісника Одеського університету» (1995-2010) та наукових журналів «Сенсорна електроніка та мікросистемні технології» й «Фотоелектроніка», які визнані ВАК України фаховими. Він неодноразово виступав успішним організатором численних важливих міжнародних наукових форумів, зокрема, І Всеукраїнського з’їзду «Фізика в Україні», 1-ї Всеукраїнської конференції з фізики напівпровідників, конгресу EUROSENSOR, започаткував та очолив оргкомітет перших п’яти міжнародних конференцій «Сенсорна електроніка та мікросистемні технології», які плідно працювали.

З 1994 р. він є членом Європейського фізичного товариства; єдиним від України постійним членом Європейського відбіркового комітету EUROSENSOR; почесним членом EUROSENSOR та бюро європейської програми NEXUSPAN; членом Оптичного товариства Америки, Американського фізичного товариства та інших поважних професійних об’єднань; з 1998-го він співпрацює з редакційним консультативним комітететом видання Sensors Update , а з 2010 р. є членом експертної ради Дунайської асоціації університетів.

В.А. Сминтина стажувався в національних центрах досліджень Італії, Франції, Німеччини, Фінляндії, Південної Кореї, при державному департаменті США та в інших країнах. Від 1992 р. він виступає керівником та координатором низки міжнародних наукових проектів, розроблених у співробітництві з фахівцями з Італії, Франції, Португалії, Фінляндії, Туреччини. На основі його програм наукових досліджень в Інституті хімії матеріалів (Італія) започатковано новий напрямок науково-дослідних робіт у галузі сенсорики. Він співпрацює з науково-дослідними та освітянськими установами майже 20 країн світу. Результати його досліджень регулярно проходять апробацію та визнані міжнародними науковими конференціями, на яких він зробив понад 100 доповідей. Професор викладає започаткований ним новітній спецкурс «Фізико-хімічні явища на поверхні твердих тіл» та фундаментальний курс «Оптика»; магістерський курс «Фотоелектричні процеси в напівпровідниках», спеціальні та оглядові курси лекцій читає для студентів та аспірантів в університетах Італії, Фінляндії, Франції, Великобританії, Нідерландів та інших країн.

Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки проф. В.А.Сминтина відзначений понад 50 державними та галузевими нагородами та відзнаками України, Італії, Ватикану, США, Франції, Великобританії, Болгарії, Китаю, Росії, Фінляндії, Угорщини, відзнаками православних церков України та Росії. Він є Почесним сенатором Сегедського університету (Угорщина), Почесним професором Технічного університету м. Ціньдао (КНР), Херсонського національного технічного університету, Інституту менеджменту та економіки «Галицька Академія», Академії св. Петра і Павла (Ватикан), Московського гуманітарного університету, член Клубу ректорів Європи, член Асоціації ректорів європейських університетів, Почесний громадянин м. Очаків.