ВИТОКИ

(Звіт професора Валентина Андрійовича Сминтини про роботу на посаді ректора на зборах професорських і трудових колективів 5 вересня 1995 р.)

Шановні колеги, щиро вітаю вас і весь колектив нашого славного університету з початком нового навчального року.
Зичу кожному міцного здоров’я, успіхів та доброї вдачі, а також достатку в кожному вашому домі.
Цей короткий нарис про наш університет, що пропонується до вашої уваги, поділено на три частини.
1. Університет в минулому навчальному році.
2. Сьогодення університету.
3.3 приводу нового навчального року.
I. Отже, частина перша.

Університет в минулому навчальному році розвивався нормально, як завжди розмірено, поступально. Були здобутки в праці колективу, виникали і проблеми. Все це своєчасно обговорювалося в колективах, на ректораті або на засіданнях Вченої ради. Ось лише деякі дані, які характеризують минулий навчальний рік:

— кількість студентів усіх форм навчання – 11 088 чоловік;

— штатна чисельність викладачів – 859 чоловік;

— навчальний процес здійснювали: 3 інститути, 8 факультетів, всього 77 кафедр;
до викладання залучено:

— 119 докторів наук і професорів (98 з них – штатних);

— 451 кандидата наук, доцента;

— 23 академіки національної та галузевих академій, лауреати державних та ін. премій, заслужених діячів науки та вищої школи.

Як і раніше, університет був кузнею кадрів вищого ґатунку для вузів міста.

Обсяг науково-дослідних робіт за всіма формами фінансування сягнув 40 млрд. крб. Його здійснили 1414 чоловік, з них штатного персоналу НДУ – 825 чоловік.

Проводилась і дослідницька робота студентів. Результат – перемоги в конкурсах робіт та публікації статей. Наша аспірантура посідає почесне 2–3-тє місце серед вузів країни і налічує 404 аспіранти та 30 докторантів.

II. Сьогодення університету.

Розпочнемо з результатів прийому на перший курс.

Визначним показником є різкий підйом середнього значення конкурсу до небувалого рівня – 250 заяв на 100 місць проти 190 на 100 місць у попередньому році.

Сталось це, вважаю, головним чином у результаті наступальної політики ОДУ з відкриття спецільностей підвищеного кон’юнктурного попиту та активної організаційної роботи з набору. Крім того, свій вплив зробили і стабілізація економічного становища, і зростання безробіття серед молоді.

Враховуючи критичну ситуацію з конкурсом, яка склалась, ОДУ звертався до міністерства з листом, довелось і побувати в міністерстві з цього приводу. Таким чином, ми не допустили втрати найбільш обдарованих абітурієнтів і вже набрали1158 чоловік замість 1130 за планом. Здається, вдалось пройти цю кампанію без конфліктів.

На жаль, ще не працює належним чином механізм цільової підготовки фахівців для сільської місцевості.

У той же час з’явився позитивний приклад – муніципальне замовлення.

ОДУ веде цілеспрямовану діяльність на розширення своєї присутності на периферії. Кілька днів тому відкрито в Очакові ліцей ОДУ. Можливо, хтось бачив повідомлення про це на екрані УТ.

Різко зрушилась вперед справа щодо створення обласного ліцею ОДУ в Білгороді-Дністровському. Ця ідея дуже до вподоби й обласному управлінню освіти.

Традиційно міцніє наше співробітництво з Рішельєвським ліцеєм та гімназіями міста.

Впевнений, що на конкурс вплинули заходи щодо святкування 130-ї річниці ОДУ та 150-річчя від дня народження Іллі Мечникова, на честь якого 1 вересня ми встановили меморіальну дошку. До речі, першу і єдину в Україні.

Як завжди, важливою була господарча діяльність. Тут сталася добра подія. У серпні вдалося зрушити з місця фінансування ремонту корпусу хімічного факультету. Наприкінці першої декади серпня ми зуміли отримати перші 3,5 млрд. крб. від міністерства, і зараз активно йдуть роботи як в середині, так і зовні корпусу. Початок робіт – це велика справа, а завершення їх буде нашою загальною перемогою.

Болюча проблема – це стан навчальних корпусів та гуртожитків. Як я бачив, оглядаючи одну за одною будівлі, – можна говорити про них лише в таких термінах – менш або більш важке становище. Однозначно треба починати з дахів. І ви бачили, що так і розпочали. Ось у цьому корпусі ремонт даху перейшов у завершальну стадію. На черзі інші корпуси. Відремонтовано деяку кількість аудиторій, усі пункти харчування приведені до санітарного стану, за яким отримали дозвіл на діяльність.

Що ж стосується гуртожитків, тут справа, можна сказати катастрофічна. Практично в цьому році планової підготовки гуртожитків не було. І зараз турботи про помешкання ляжуть на плечі студентів. Закуплено і монтується менше 50% необхідної кількості газових плит, у зв’язку із забороною газової інспекції на використання старих агрегатів. Витрати на авансування всіх цих робіт здійснюються з коштів, що вже надійшли від комерційної діяльності ОДУ. У цьому специфіка сьогодення.

У цьому році університет вперше відчутно заробить на освітянській ниві. Цьому сприяють два фактори: а) високий попит на кон’юнктурні спеціальності, б) досить організована робота приймальної комісії та бухгалтерії з комерційними студентами.

З урахуванням іноземних студентів до каси університету може надійти сума в еквіваленті більша $ 600 000 (це без оподаткування). Це майже дорівнює тій мінімальній сумі, яка називалась у моїй програмі як необхідна для того, щоб університет почав зводитись на ноги в економічному плані. Тобто програма будувалась на реальних уявленнях про стан речей в ОДУ.

Для такої великої суми важко підібрати категорії порівняння. Але проаналізуємо її відповідним чином. У карбованцях ця сума трохи більша від 90 млрд. грн. Для порівняння – у сьогоднішніх цінах від МО за цей навчальний рік ми отримаємо практично тільки на зарплати 900 млрд. грн. Таким чином, наш комерційний прибуток складає лише10% від держбюджетного фінансування. Звідси стає зрозумілим, чому в моїй програмі говорилось, що така могутня структура, як наш університет, була, є і буде державною установою з основним джерелом фінансування – держбюджетом.

III. Перейдемо до третьої частини цього нарису – до міркувань щодо наших турбот протягом року, який щойно розпочався.

Основною проблемою буде проблема економічна. Тому продовжимо розглядати наші прибутки.

У зв’язку з майбутньою нарадою ректорів європейських університетів надійшли матеріали, в яких вдалось відшукати ось що. В Європі, тобто в університетах, які живуть краще від нас, питома вага фонду зарплати в загальному обсязі фінансування коливається від 30% до 70%. У нас поки що майже 90%. Якщо співставити це зі зробленим вище розглядом, то можна зробити оптимістичний прогноз, що приблизно через 2 роки ми зможемо ввійти до складу європейських університетів середнього достатку. А років через п’ять, якщо наша діяльність буде зваженою, наблизитись за економічним забезпеченням до розвинених європейських університетів. Це дорога, яку нам слід пройти.

Для цього необхідно здійснювати цілеспрямовану політику відкриття нових спеціальностей – найбільш кон’юнктурних. Розумію необхідність відкривати і ті, які є класичними. Однак за останні три роки вже відкрито 10 нових спеціальностей. Якщо будемо рухатись такими темпами, то вже в цьому році зійдемо з 4-го на 3-й рівень акредитації і втратимо як престиж вузу, так і 15% зарплати.

У галузі навчальної роботи – діяльність з контролю виконання навчальних планів повинна бути централізована. Всі навчальні підрозділи ОДУ підзвітні навчальній частині незалежно від свого юридичного статусу, а виконання навчальних планів здійснюють автономно. Однак в найближчий час повинна бути створена постійно діюча комісія з перевірки виконання навчального плану в дусі Управління експертизи BHЗ МО.

Це зумовлено тим, що видає диплом ОДУ і відповідає за якість фахівців також ОДУ.

Взаємовідносини між ОДУ та підрозділами в його складі

Як відомо, практично всі, за виключенням двох, директори науково-дослідних та навчальних інститутів мають статус проректорів ОДУ з усіма відповідними правами бути розпорядниками від імені першої особи аж до права гербової печатки ОДУ. Слід сказати, що цим правом користуються досить активно.

Коротко кажучи, керівник інституту, тобто самостійної юридичної особи, є одночасно розпорядником власності тощо в межах іншої вищої юридичної особи, тобто ОДУ. Це з одного боку. А що ж з іншого? Розгляд ситуації показує, що ректор ОДУ, хто б особисто він не був, не може втручатись та бути розпорядником у фінансових, господарських та адміністративних справах інститутів. Дивне становище: дискримінація посади ректора ОДУ в межах самого ж університету.

Мені подобається ідея інститутів, подобається самостійність цих підрозділів і те, що вони швидко міцніють. Тут є багато позитивного і його треба розвивати. Але є і ось ця дивина, і її необхідно позбавитись. Дивним, очевидно, було б, якби ректор будь-якого університету керував би справами міністерства.

Наукова робота

Ситуація в цій сфері діяльності показує, що наукова частина найменше пристосувалась до нових умов діяльності. Фактично вона відіграє роль статиста, що реєструє події, не впливаючи на їх обіг.

На тиждень раніше чи пізніше прийде фінансування – це вже не так важливо, бо залежить від загального положення в країні. Розбудова та освоєння позабюджетних джерел фінансування – це сьогодні для нас ще не піднята цілина.

Дослідницькі установи та наукові керівники здебільшого все ще не готові працювати на запит закордонних замовників та поєднувати дослідницько-технологічну діяльність з працею для так званого ширпотребу.

Не буду перераховувати всі досягнення наукової частини. Усім відомо, що вона найкраща серед вузів міста. Але це не може бути втіхою, бо стан речей тривожний. Не зможемо ми розглядати досягнення, якщо наша наукова частина перестане існувати на рік пізніше за інших в місті. Ми повинні запобігти скороченню обсягу робіт своїми силами.

Господарська діяльність

Загалом ми в цьому році вже зможемо її здійснювати планомірно. І за рахунок зароблених коштів. У цьому полягає новина ситуації. Загалом ситуація складалась так, що косметичні ремонти в більшості випадків – це вже марнування грошей. Слід концентрувати кошти і зусилля на капітальних ремонтах, щоб в одне і те ж місце не повертатись років десять.

Відзначимо погану взаємодію господарської частини з колективом студентів. Фактично величезний потенціал студентства не використовується. А при тій же якості роботи праця студентських найманих бригад коштуватиме для ОДУ набагато менше. Тут й госпчастині, і студпрофкому слід встановити взаємодію і можна вирішити багато проблем. До цього часу не закінчено роботу з отримання документів на користування землею.

Гуртожитки

У цій справі не має часу зволікати. Вважаю на цьому етапі доцільним випробувати таку модель. Кожен інститут чи факультет вже заробляє гроші. Найдоцільніше сьогодні – використати їх на захист від руйнування та на впорядкування навчальних корпусів та гуртожитків.

Зважаючи на це, за кожним факультетом чи інститутом слід закріпити чи гуртожиток, чи частину гуртожитку. За них цей підрозділ несе відповідальність: як за впорядкування, так і за ремонт. При цьому студенти селяться за контрактами. У цьому році контрактну систему вдалось-таки започаткувати.

Це вирішить три проблеми:

а) збереження житлового фонду;

б) зніметься тягар недовіри про використання коштів;

в) зніметься напруженість у взаємовідносинах між факультетами та керівництвом студмістечка.

Оренда

Скажу відверто, що справи тут складні настільки, що до кінця в них ще не розібрався. Однак принципово не приймаю застережень, які чув: «Що ви, що ви, вони до нас на таких умовах не підуть, їм це не вигідно».

Ми повинні думати перш за все про прибуток університету і бути, щонайменше, байдужі до прибутку орендаря. То його справа.

Оскільки контрольно-ревізійна комісія, що працює в університеті, ще не закінчила роботу, то я б не хотів ґрунтуватись на припущеннях. Зачекаємо акту і будемо вирішувати питання.

Але все ж таки сформулюю моє принципове ставлення до справ у цій сфері: університет як державна установа, його приміщення, матеріальні цінності не можуть бути місцем чи предметом для задоволення будь-чиїх особистих комерційних інтересів.

Дотримуватись цієї позиції запрошуємо всіх працівників дорогого нам університету.

Соціальний захист
З урахуванням зробленого розгляду співвідношення між бюджетним фінансуванням та позабюджетними надходженнями реально створити дійовий фонд соціального захисту стане можливим лише через рік чи через два. А поки що будемо діяти методом разових заходів.

Приклад таких заходів у цьому році показало управління міжнародного співробітництва, виділивши $ 1500 для ветеранів війни та $ 2000 для стипендій студентам й аспірантам. До речі, незрозуміло, чому теж саме не роблять інші підрозділи, які заробляють гроші.

У цій галузі дуже доречними були б гроші, які надходять від оренди, якби вони надходили своєчасно.

Фінанси
Зі вступом до нових економічних відносин в університеті завдяки комерційним формам навчання ми приходимо до нових вимог до звітування. Доцільними слід вважати аналітичні звіти головного бухгалтера двічі на рік. Фінансова діяльність повинна бути прозорою і доступною для розуміння. Короткий фінансовий звіт слід давати до газети. Гроші заробляє сьогодні весь колектив університету, і колектив повинен знати, як ті гроші використовуються

Концепція розвитку ОДУ
Неодноразово навіть за останній місяць порушувалося питання про таку концепцію, і схоже на те, що створення такого документа необхідне.

Я запрошую проректорів М. П. Коваленко, О. Г. Топчієва та докторів наук М. X. Копита, В. Д. Русова своїми програмами та особистою діяльністю зробити внесок до такого документа.

Також запрошую до співпраці всіх, хто бажає.

Особливим чином стоїть питання про програму економічного розвитку ОДУ. У цій сфері вже розпочата робота. До речі, розпочалось в ОДУ обговорення закону «Про освіту», яке ми повинні завершити до 7 вересня. Звичайно ж, наша концепція повинна будуватись з урахуванням закону про освіту, а в нашій подальшій діяльності ми будемо ним користуватись після його прийняття.

На закінчення – декілька повідомлень.

Наприкінці липня та протягом серпня ректор ОДУ мав зустрічі з віце-прем’єр-міністром І. Ф. Курасом, дві зустрічі з керівником гуманітарної служби адміністрації президента Кременем, декілька бесід з міністром освіти Згуровським.

До нашого університету продемонстровано уважне державне ставлення як до одного з провідних. Провідних в Україні декілька, але такий, як Одеський, лише один, і на нього дивляться як на базис для розвитку державної політики у сфері освіти. Вражає детальна, підкреслюю, детальна обізнаність про стан речей в нашому університеті з боку усіх трьох державних керівників.

З першим заступником міністра освіти Бугаєм та із заступниками міністра Андрющенко та Горобцем в деталях обговорювались та дискутувались проблеми сьогодення університету. Конкретні матеріалізовані результати цих обговорень були наведені вище, крім того, як повідомив заступник міністра Андрюшенко, на ваш запит Ярослав Михайлович, сьогодні переведено університету 98 млн. крб. Крім того, інтерес до університету виявили головний бухгалтер міністерства та його заступниця, а також начальники усіх управлінь, пов’язаних з вищою школою.

Повідомляємо ще одну добру новину: скорочення штатів не передбачається.

Останнє. Надійшло повідомлення про те, що наш університет включено до Міжнародної асоціації університетів. ОДУ – це перший український університет, удостоєний такої честі. Я щиро вітаю всіх співробітників та студентів з визнанням рівня нашого університету світовою співдружністю.

Дорогі друзі, бажаю вам міцного здоров’я, наснаги та щастя як на роботі, так і в ваших домівках. Нехай вам щастить у новому навчальному році.

Дякую за увагу.

УНІВЕРСИТЕТ В НОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ УМОВАХ

(3віт професора Валентина Андрійовича Сминтини про його роботу за п’ять років та посаді ректора Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова
(з 31.07.1995 р.) та зборах представників трудових колективів)

Вступ
Протягом звітного періоду Одеський державний університет (ОДУ) керувався Указом Президента України «Про основні напрямки реформування вищої освіти», Законом «Про освіту», Положенням про вищий навчальний заклад, відповідними Постановами Кабінету Міністрів України, наказами та інструкціями Міносвіти та Міністерства науки і освіти України, розпорядженнями голови Одеської облдержадміністрації та міського голови м. Одеси.
Основним завданням ОДУ є підготовка висококваліфікованих спеціалістів та здобуття якісних нових наукових результатів для розбудови України.
Виконання основного завдання забезпечувалось завдяки розв’язанню декількох головних завдагь:
1. Забезпечення стабільних фінансових умов і матеріально-технічної бази для динамічного розвитку ОДУ.
2. Збереження і примноження здобутків колективу ОДУ за попередні десятиріччя.
3. Створення ефективної системи соціального захисту колективу співробітників і студентів ОДУ.
Виконання основного завдання та головних задач здійснювалось за декількома принциповими напрямами. Результати діяльності в межах найбільш значущих напрямків представлені в наступних розділах.
Навчальний процес
Планомірні і своєчасно вжиті заходи забезпечили постійне покращення успішності студентів ОДУ. Абсолютна успішність зросла на 9%, а якість знань підвищилась на 10%.
Цьому сприяло, крім іншого, і активна робота з видання підручників та посібників українською мово. Їх кількість зросла майже в 6 разів: з 53 (1995 р.) до 296 (1999 p.).
Суттєво розширено номенклатуру сучасних спеціальностей. Їх стало на 9 більше.
Це сприяло значному збільшенню кількості заяв абітурієнтів, які бажають навчатись в ОДУ. Середній конкурс при цьому піднявся з 2,0 (1996 р.) до 2,3 (1999 р.) заяви на одне місце держзамовлення.
Для забезпечення попиту абітурієнтів на освіту в ОДУ проводилась наполегливa робота зі збільшення загального ліцензованого обсягу прийому на перший курс. У результаті ліцензований обсяг зріс майже на 700 місць.
Зростання ліцензованого обсягу сприяло збільшенню загальної чисельності студентів, які навчаються в ОДУ, від 10 900 до 14 000. Кількість іноземних студентів зросла приблизно в 5 разів і становить майже 700 чол.
На вказане збільшення загальної чисельності студентів, крім іншого, вплинуло і відкриття нових навчальних підрозділів ОДУ: три навчально-наукові центри в містах Миколаєві, Первомайську, Іллічівську; ЕПФ та коледжу підприємства і соціальної роботи. Найбільш важливим було відкриття економіко-правового факультету, який є оригінальною навчальною структурою не тільки в ОДУ, а й в цілому в освітянській мережі країни.
Для забезпечення змін, що відбулись у навчальному процесі, було відкрито 8 кафедр, 3 секції кафедр та 6 відділень.
Покращенню навчального процесу сприяла і реорганізація бібліотеки ОДУ. Було проведено суттєве кадрове укріплення складу бібліотеки, значно покращенні умови роботи для читачів, рішучим чином збільшено обсяги надходжень до фондів бібліотеки. Якщо в 1995 р. до фондів надійшло 8,5 тис. томів, то в 1999 р. 23 469 томів, що є найбільшим показником за історію незалежної України. Важливо і те, що відновлено надходження періодичних видань та реферативних журналів. Відкрито нові можливості для читачів завдяки створенню в бібліотеці комп’ютерного комплексу, включенню його в мережу Internet та застосуванню носіїв інформації у вигляді компакт-дисків. Все це привело бібліотеку в сучасний стан і вивело її в число кращих на Україні.
Безперервне зростання загальної кількості студентів, зарахованих на перший курс, включає в себе і збільшення прийому сільської молоді за цільовим призначенням майже в 6 разів, і загалом сільської молоді приблизно в 2 рази.
Активно розвивається процес переведення навчання на державну мову. Цьому сприяє не тільки збільшення майже в 6 разів видання навчальної літератури українською мовою. До факторів, які позитивно впливають на вказаний процес, належить і зростання кількості співробітників, які викладають державною мовою. При цьому збільшилось в 7 разів число академічних груп, у яких викладння ведеться тільки українською мовою.
Значна увага приділялась комп’ютеризації навчального процесу. Загальна кількість комп’ютерів, задіяних для навчання студентів, зросла більше ніж в 3 рази – від 93 (1995 р.) до 329 (2000 p.). Практично кожен факультет або інститут зараз оснащено комп’ютерним класом. А такі підрозділи, як інститут математики, економіки та механіки та фізичний факультет, мають 5 – 7 спеціалізованих комп’ютерних аудиторій або практикумів.
Великий вплив на розвиток і покращення навчального процесу створили впроваджені в ОДУ результати виконання 5 проектів Tempus-Tacis. В першу чергу це стосується економічних дисциплін.
За п’ять років близько 70 студентів двох спеціальностей (міжнародні економічні відносини та економічні теорії) пройшли спеціальні навчальні курси, коротке і довготермінове навчання та виробничі практики в багатьох західноєвропейських університетах, отримали досвід практичної роботи в реальних умовах за кордоном.
Значна користь від таких проектів і для підвищення кваліфікації професорсько-викладацького складу. Відбулось до 50 виїздів викладачів до західноєвропейських університетів для різного типу стажувань, розробки нових курсів лекцій, участі в спеціальних кваліфікаційних семінарах. Це дало можливість розробити і впровадити в навчальний процес 26 сучасних курсів лекцій, підготувати і видати 13 посібників та навчально-методичних матеріалів, а також сприяло захисту кандидатських дисертацій на базі матеріалів західноєвропейських університетів.
З 1995/96 навч. року ОДУ першим в Одесі повністю перейшов на ступеневу систему підготовки кадрів. В ОДУ були розроблені перші навчальні плани для магістрів математики і права. В 1997 р. відбувся перший випуск магістрів.
Позитивно впливає на підвищення рівня навчального процесу планомірна робота з покращення якості викладацького складу. Так, у 1996 р. в навчальному процесі брали участь 102 доктори наук, професори, а в 2000 їх вже 119. Чисельність кандидатів наук, доцентів зросла від 424 до 478.
На покращення навчального процесу була спрямована і робота зі збільшення площі, яка використовується в навчальному процесі. У результаті корисна площа, задіяна під навчальний процес, зросла на 3 тис. кв. м.
Виховна робота
Виховна робота в усіх підрозділах ОДУ велась у дусі виховання у громадянина любові до своєї країни, поваги до державності України, виховання в ньому гуманістичних загальнолюдських цінностей.
Принципові питання виховної роботи регулярно розглядались на засіданнях Вченої ради, ректорату, рад інститутів та факультетів, спеціальних семінарах кураторів груп.
У цій роботі відзначаються декілька головних напрямків:
а) виховна робота з конкретним студентом;
б) виховна робота в академічних групах;
в) виховання студентських колективів інститутів, факультетів;
г) виховання всього колективу студентів університету.
Велику роль у цій діяльності відіграли значні політичні події в країні: вибори Президента України, вибори до Верховної Ради, послання Президента до Верховної Ради в 2000 р. та проведення Всеукраїнського референдуму.
За звітний період фактично були відновлені всі види виховної роботи в ОДУ:
— відновлено інститут кураторів в академічних групах;
— відновлені органи самоуправління в інститутах та на факультетах в різноманітних формах (студдеканати і т. ін.);
— знову започатковано роботу студрад в гуртожитках;
— відновлено роботу студентської профспілки. Слід відзначити рішучу роль у цій справі профкому співробітників на чолі з Л. X. Калустьяном.
В академічних групах ведеться велика робота кураторів, яка, крім вже названих основних напрямків, містить також виховання у студентів культури поведінки, етикету, чемності, ввічливості.
Широко використовуються Дні факультетів та інститутів, які проводяться кожним підрозділом.
Важлива роль відводиться екскурсіям до пам’яток культури України (Софіївський парк, музеї Одеси, відвідування обласних центрів України тощо), колективним відвідуванням театрів. Останнім часом на ці заходи виділяються гроші з позабюджетних коштів. Це сприяє збільшенню числа студентів, охоплених такою діяльністю.
Студенти ОДУ беруть участь і в загальноукраїнських заходах, таких як програма «Молодь – за майбутнє України», студентські вибори Президента України та ін.
На виховання студентів значно впливає газета «Одеський університет», яка цей процес будує на прикладах кращих студентів – лауреатів стипендій Президента України, Кабінету Міністрів України, видатних учених України та ОДУ. У своїй роботі газета спирається також і на матеріали, пов’язані з видатними вченими минулого і сучасності, які працювали або навчались в ОДУ. Серед них три Президенти Академії наук України (Д. К. Заболотний, В. І. Липський, О. О. Богомолець), нині діючий віце-президент НАНУ І. Ф. Курас і багато інших.
За цей період започатковані газети всіх навчальних підрозділів ОДУ.
Надзвичайно важливими є особисті зустрічі видатних державних діячів, письменників, громадських діячів зі студентами. З великим успіхом пройшли зустрічі з директором Інституту літератури НАНУ М. Г. Жулинським, директором Інституту етнополітичних досліджень І. Ф. Курасом, народним депутатом В. Пінзеником, головою Одеської облдержадміністрації С. Р. Гриневецьким, міським головою Р. Б. Боделаном та багатьма іншими.
Слід відзначити і позитивну виховну роль успіхів команд КВК. Команда ОДУ брала участь у зустрічі з Президентом України Л. Кучмою в 1999 р. в Палаці культури «Україна», двічі виступала в головних змаганнях команд СНД на великому телеекрані. Команда КВК біофаку двічі стала чемпіоном м. Одеси.
Команда з брейн-рингу ОДУ стала абсолютним чемпіоном СНД та володарем кубка міст СНД.
Важливою складовою частиною є виховна робота в гуртожитках. Для кращої її організації змінено порядок заселення гуртожитків так, що кожен навчальний підрозділ компактно розміщується в одному гуртожитку. Це дало змогу не тільки посилити виховну роботу і контроль, але і суттєво покращити морально-психологічну обстановку в гуртожитках і колективах студентів.
Окреме місце у виховному процесі займають спортивні традиції. Спортсмени ОДУ мають високі досягнення як у міських та і у всеукраїнських змаганнях, так і на міжнародній арені. Серед них чемпіони м. Одеси, призери чемпіонатів України та Європи. Вихованню патріотизму служили і перемоги команд ОДУ над суперниками з західноєвропейських університетів, наприклад у 1999 р. — над баскетбольною командою Ланкаширського університету.
Вихованню в дусі національної культури допомагає робота колективів художньої самодіяльності, які є в кожному навчальному підрозділі. На їх основі формуються загальноуніверситетські колективи. Почуття патріотизму і гордості за свою Батьківщину особливо зростає у студентів під час перемог у міжнародних конкурсах. Для участі в таких конкурсах виділяються спеціальні фонди з позабюджетних коштів.
Народна хорова капела ОДУ, неодноразовий переможець хорових фестивалей у Греції, регулярно запрошується для концертів до Німеччини. Національний танцювальний колектив «Автограф» – багаторазовий переможець конкурсу фольклорних колективів Чорноморських університетів у м. Трабзон (Турція).
Під час серпневої селекторної наради Міносвіти в 1996 р. ОДУ відзначався як
один з трьох університетів, де добре налагоджено гуманітарну освіту та виховну
роботу.
Позитивні результати виховної роботи проявляються в тому, що за звітний період не спостерігалось помітних правопорушень студентами ОДУ як на території університету, так і за її межами.
Наукова робота
Виконання науково-дослідних робіт є одним із основних напрямків діяльності ОДУ, який у цій сфері займає одне з провідних місць серед ВНЗ України.
Незважаючи на значне зменшення держбюджетного фінансування науки, загальна кількість науково-педагогічних працівників, які беруть участь у дослідженнях, має тенденцію до зростання (1352 особи – 1996 p., 1604 особи – 1999 p.). Однак недостатнє держбюджетне фінансування все ж призводить до щорічного скорочення штатної кількості науково-дослідних працівників. Разом з тим слід зазначити, що якісний склад таких працівників суттєво покращується. Кількість працівників з науковими ступенями зросла майже на 10 % (17,7 % –1995 p., 27 % – 2000 p.). Важливо, що в результаті вжитих заходів вже три роки залишається сталим у розмірі 3200 – 3300 грн. обсяг робіт, який виконується одним науковим співробітником за рік.
Зросла ефективність НДР, про що можна зробити висновок про збільшення як загальної кількості публікацій (1116 – 1995 p., 2604 – 1999 р.), так і монографій (15 – 1995 p., 28 – 1999 p.), наукових збірок (9 – 1995 p., 32 – 1999 p.), посібників (54 – 1995 p., 98 – 1999 p.), статей загалом (567 – 1995 p., 1982 – 1999 р.) та статей у визнаних міжнародних журналах (182 – 1995 p., 605 – 1999 p.).
Цьому сприяє наявність в ОДУ 24 відомих наукових школи, що об’єднують провідних учених ОДУ, серед яких близько 40 академіків, членів-кореспондентів НАНУ та галузевих академій.
Одним із показників наукової роботи є ефективність аспірантури та докторантури. Кількість захистів кандидатських дисертацій підвищилась до 148 за 4,5 року. За попередню п’ятирічку було захищено 124 роботи. Ефективність аспірантури зросла до 38%.
За звітний період вже захищено 40 докторських дисертацій, 2 дисертації будуть захищені в квітні і травні цього року, ще чотири – вже знаходяться в радах. Значно підвищилась ефективність докторантури – аж до 50 %.
Одним з факторів, який сприяв досягненню таких результатів, є зростання у 8 разів кількості викладачів, які беруть участь у НДР. Інтенсивність захисту дисертацій значною мірою була досягнута і завдяки великій фінансовій підтримці, яка надавалась дисертантам з боку ректората.
Найбільш ефективно зараз застосовуються результати НДР в галузі охорони навколишнього середовища та хімії. Такі роботи мають споживача і виконуються на умовах госпдоговору. Завдяки таким розробкам ОДУ разом з облдержадміністрацією та облрадою виграв проект з європейської програми по захисту Придунайських озер на суму більше двох мільйонів євро.
Обсяги фінансування НДР за рахунок проектів ІНТАС та інших програм зросли від 100 тис. в 1995 р. до 250 тис. дол. США в 2000 р.
Найбільш вагомим було держбюджетне фінансування з боку Міносвіти. Виділений обсяг таких робіт останні два роки був сталим в об’ємі трохи більшому за 2 млн. грн. на рік.
Визнанням наукових досягнень співробітників ОДУ є призначення їх керівниками координаційних планів НДР Міністерства освіти і науки, членами наукових рад НАНУ, Міносвіти та науки, фахових експертних комісій ВАКу та ін. Деякі вчені відзначаються міжнародними нагородами та входять до різних міжнародних рад і комітетів.
Наукові досягнення вчених ОДУ мають попит і на міжнародних та всеукраїнських виставках. Кількість таких експонатів зросла більше ніж у 5 разів (16 – 1995 p., 90 – 1999 p.), а кількість експонатів у всеукраїнському центрі виставок та ярмарок зросла в 9 разів (3 – 1995 p., 28 – 1999 p.).
Велика увага приділялась науковій роботі студентів. Це дало позитивні результати. Число студентів, які беруть участь в НДР, зросло в 3 рази (898 – 1995 p., 2541 – 2000 p.), а число таких, що працюють з оплатою, стало більшим в 2 рази. Значно підвищилась активність студентів на наукових конференціях (522 доповіді – 1995 p., 674 доповіді – 1999 p.).
Кількість робіт, поданих на всеукраїнські конкурси, зросла на 30 %, але якість їх підвищилась так, що кількість нагород стала більшою в 3,5 раза (12 дипломів – 1995 p., 41 – 1999 p.). Серед нагород і декілька дипломів та премій НАНУ. Підвищення якості наукової роботи студентів відбилася і в збільшенні в 2 рази кількості робіт, опублікованих студентами (51 – 1995 p., 128 – 1999 p.).
Кадри: якість, підготовка, ефективність діяльності
Чисельність професорсько-викладацького складу зросла на 64 особи при одночасному зростанні його якості. Тобто в ці нелегкі роки ми не тільки не скоротили обсяги робіт і співробітників, а навпаки – створили 64 робочих місця, що є вагомим свідченням про розвиток нашого університету.
Якісний склад професорсько-викладацького колективу постійно є предметом, високої уваги. Його аналіз та перспективи покращення регулярно розглядаються на засіданні ректорату та Вченої ради університету. Проведений комплекс заходів дав високі результати і привів до значного зростання якості ПВС (аж до 74 %). У навчальному процесі задіяно 119 докторів наук, професорів та 478 кандидатів наук, доцентів.
Загалом в ОДУ працює 133 доктори наук, професори та 675 кандидатів наук, доцентів.
Потреби ОДУ в кадрах забезпечуються за рахунок власної аспірантури і докторантури. Вони відіграють важливу роль у підготовці кадрів і є одними з найбільших в Україні. За звітний період кількість аспірантів збільшилась на 36 % (від 384 до 521), суттєво покращилась ефективність їх підготовки.
Ефективна робота аспірантури та докторантури позитивно вплинула на середній вік викладачів і, що особливо важливо, дозволила зламати тенденцію зростання середнього віку докторів та кандидатів наук. Наполеглива робота дала можливість спочатку стабілізувати цей показник, а потім зменшити середній вік докторів, професорів від 60,4 року до 58 років.
Слід відзначити, що високоефективна робота аспірантури та докторантури відбувалась у надзвичайно важкій ситуації, зумовленій реорганізацією спецрад та роботи ВАКу, і в скрутних економічних умовах.
Значне покращення якісного складу ПВС та зростання ефективності їх діяльності привело, як результат, перш за все, до підвищення абсолютної успішності та якості знань студентів. Сприяло активізації діяльності із забезпечення навчального процесу необхідними підручниками та посібниками, надрукованими державною мовою.
У зв’язку з високою інтенсифікацією діяльності наукових кадрів в ОДУ за звітний період було започатковано 9 наукових періодичних журналів (збірок), які визнаються ВАКом і мають загальноукраїнський авторитет.
Підготовка молодих кадрів розпочинається зі студентських років. Цьому аспекту роботи приділяється значна увага не тільки в розрізі успішності, але і у сфері залучення студентів до наукової роботи. Результати такої роботи подаються на різноманітні загальноукраїнські конкурси та для публікації в наукових виданнях.
Структура
Виконана надзвичайно важлива і велика робота з вдосконалення і розвитку структури ОДУ.
Вдосконалення полягало в декількох заходах. Відділення філософії було переведено з хімічного факультету до структури Інституту соціальних наук. Раніше створені як окремі, факультети інформаційних технологій та бізнесу і менеджменту були включені до складу інституту математики, економіки та механіки, де для них започатковані базові кафедри.
Розвиток структури, крім відкриття 8 нових кафедр, що вже згадувались, передбачав декілька важливих етапів. Один з них – це відкриття коледжу підприємництва та соціальної роботи за згодою Міносвіти.
Інший етап полягав у створенні трьох навчально-наукових центрів в містах Миколаєві, Первомайську, Іллічівську при великій підтримці з боку Міносвіти та облдержадміністрації і місцевих органів влади.
Надзвичайно важливим є створення економіко-правового факультету, який за своєю структурою та навчальними планами є одним з найбільш сучасних серед подібних підрозділів в Україні.
У м. Херсоні було створено консультативно-навчальний пункт, а також навчально-науковий комплекс «ОДУ – Херсонський технічний університет».
Створено факультет довузівської підготовки.
На базі коледжу започатковано 5 навчальних комплексів типу школа – коледж –університет, до якого увійшли кращі школи та ліцеї міст Южний, Іллічівськ, Білгород-Дністровський, Теплодар, Одеса.
Разом з фізико-хімічним інститутом НАНУ створено перший в Україні навчально-науковий комплекс «Фармацевтична хімія».
Відкриті відділення болгаристики, прикладної лінгвістики, перекладу, комп’ютерної фізики та медичної фізики, журналістики.
Таким чином, на Півдні України ОДУ створив розгалужену мережу навчальних підрозділів, яка дала можливість залучити до навчання в університеті значно більшу кількість молоді, в тому числі і з сільської місцевості.
Міжнародна діяльність
Основне завдання в галузі міжнародної діяльності полягає в сприянні розвитку й організації навчального процесу, активізації наукових досліджень. Така діяльність спрямована на пошук і залучення альтернативних джерел фінансування ОДУ, на підвищення кваліфікації співробітників університету та підготовку студентів.
Міжнародна діяльність здійснювалась за багатьма напрямками. Серед них стажування, навчання, практика, викладання, конференції, наради, наукова робота, міжвузівський обмін тощо.
За звітний період за кордоном з різними завданнями побували 1065 співробітників університету, більше 300 студентів. Найбільш відвідувались США, Франція, Німеччина, Велика Британія, Турція, Польща, Італія. Значно покращився якісний склад відряджених. За 1996 – 2000 pp. виїздило 368 представників ПВС, а за попереднє п’ятиріччя їх було 299: це обумовлено тим, що з університетами саме цих країн налагодилось плідне співробітництво у різних сферах діяльності.
З університетами французьких міст Ніцца та Гренобль пов’язана п’ятирічна робота ІМЕМ у галузі становлення економічної освіти за програмами ТЕМПУС-ТАСІС. Таких проектів було виконано чотири. Розвивається програма з єврознавства. Тут виконується вже другий проект, до якого залучено економіко-правовий факультет, ІСН та ІМЕМ.
Позитивні наслідки дає співробітництво з німецьким університетом м. Регенсбурга, в якому задіяні як гуманітарні, наприклад РГФ, так і природничі факультети.
Добре розвивались справи у співпраці колективу філологічного факультету з університетами Болгарії (м. Софія, м. Велико Тирнове). І цей перелік можна продовжувати.
Суттєво збільшилась кількість наших партнерів по міжнародним угодам (від 25 угод в 1995 р. до 33 – в 2000 р.). Так були підписані угоди з провідними університетами Європи: м. Париж (Франція), м. Афіни та м. Салоніки (Греція), м. Софія (Болгарія), м. Тробзон (Туреччина), Центрального Ланкашира (Велика Британія).
У межах міжнародних програм ОДУ співробітничав з університетами м. Ексетер (В. Британія), м. Роттердам (Нідерланди), м. Гент (Бельгія), м. Генуя (Італія) та багатьма іншими.
Загальна сума інвестицій в навчальний процес та науку, одержаних з міжнародних фондів, програм типу ТЕМПУС, ІНТАС, CRDF та ін., має величину, що більша 1,5 млн. евро. В історії нашого університету просто відсутні події такого типу, з якими це можна було б порівнювати.
Міжнародне співробітництво здійснюється не тільки в освітянській та науковій сферах, але і в царині культур. Наші самодіяльні колективи стали лауреатами міжнародних фольклорних фестивалів у Греції та Туреччини. Неодноразово вони виїздили на гастролі до Західної Європи, де їх виступи незмінно супроводжувались успіхом.
Якщо в ОДУ в 1995 р. працювало 5 іноземних викладачів, то зараз їх працює 11: з Німеччини, Греції, Італії, Туреччини. Регулярно приїздять читати цикли лекцій професори із всесвітньо знаних університетів, а також відомі політичні та державні діячі, серед яких посли США, Франції, Німеччини, Італії, співробітники деяких іноземних посольств в Україні. Наших викладачів запрошують для роботи в розвинутих країнах світу: Японії, Ізраїля, Іспанії, Польщі та ін.
Результативною і цікавою була міжнародна діяльність і в стінах ОДУ. Проведено велику кількість міжнародних конференцій фізиків, астрономів, біологів, математиків, філологів, істориків. Не залишились осторонь і інші підрозділи. Відзначу лише події, які стали щорічними. Серед них міжнародні астрономічні конференції, міжнародна школа з фізики сенсорів, міжнародна Кирило-Мефодієвська конференція, міжнародна експедиція «Скіфія до скіфів».
Яскравим прикладом позитивної діяльності є десятирічний розвиток програми «Елдерхостел» – культурологічна програма для літніх громадян США та Канади.
Значно посилився міжнародний авторитет ОДУ. Наш університет першим серед університетів України прийнято до Всесвітньої асоціації університетів.
ОДУ – єдиний університет з України, який був запрошений взяти участь і з успіхом працював у складі Європейської комісії з освіти над розробкою уніфікованого додатку до диплому європейських університетів.
Про зростання міжнародного авторитету ОДУ свідчить і те, що саме нам було доручено проведення 4-го Міжнародного конгресу україністів, на якому зібралось більше 750 учасників з 25 країн світу. За свідченням учасників і гостей, цей конгрес з-поміж інших був найкраще організований та проведений силами нашого колективу.
Фінанси: нарощення обсягів, напрямки використання
ОДУ розробив і реалізував конструктивний, прагматичний і такий, що виправдав себе, комплекс заходів, спрямованих на отримання максимальних обсягів фінансів, додаткових до держбюджету. Ці кошти спрямовувались, перш за все, на розвиток навчального процесу, соціальний захист співробітників та студентів, підтримку науки, підготовку кадрів вищої кваліфікації, розвиток матеріально-технічної бази.
За звітний період обсяг коштів, зароблених ОДУ, виріс в 46 разів: від 390 тис. грн. в 1995 р. до 18 млн. грн. в 1999 р. Якщо в 1995 р. університет практично на 100 % фінансувався з держбюджету, то в 1999 р. частка державного фінансування складала лише 27 %. Тобто університет утримувався, головним чином, за рахунок власних зароблених позабюджетних коштів.
Явище інтенсивного економічного зростання ОДУ можна зрозуміти, якщо звернутись до аналізу контингенту студентів. У 1995 р. за рахунок держави вчились в ОДУ 9,5 тис. студентів, трохи більш 1 тис. контрактних студентів. А в 2000 р. держбюджетних студентів маємо приблизно 6 тис. і 8 тис. контрактних студентів.
Інтенсивне зростання обсягу коштів дало можливість повністю погасити заборгованість держбюджету по зарплаті працівникам усього колективу університету. Всього позабюджетними коштами ОДУ покрив заборгованість держбюджету по зарплаті за 21 місяць. Крім того, за 1999 р. усім працівникам з основної діяльності було виплачено одноразову матеріальну допомогу. Всього на погашення держборгу за рахунок коштів ОДУ сплачено 6 млн. грн. за останні три роки. Все це сприяло створенню в колективі обстановки спокійної, плідної праці.
На досягнення цієї ж мети була спрямована і діяльність щодо соціального захисту співробітників та студентів. Якщо в 1996 р. було надано матеріальної допомоги на суму 21,5 тис. грн., то в 1999 р. її обсяг був 290 тис. грн., тобто маємо зростання в 13,5 раза. Постійно працював табір «Чорноморка», який за рахунок позабюджетних коштів було відремонтовано і повернуто до інтенсивного використання. За звітний період там відпочило 4210 співробітників, студентів, викладачів. Це один з небагатьох таборів ВНЗ України, який продовжує працювати.
Проведено великі роботи по покращенню навчального процесу:
— закуплено 236 комп’ютерів та три лінгафонних класи. Це дало можливість перевести навчальний процес на якісно новий сучасний рівень. Один лінгафонний клас нам подарувала Іллічівська міська рада;
— покращенню навчального процесу та наукової роботи також сприяло і переоснащення бібліотеки ОДУ. В ній створено комп’ютеризований зал, якому забезпечено вхід до ІНТЕРНЕТУ, розгорнуто робочі місця з можливістю використання інформації на компакт-дисках;
— покращення фінансового становища позитивно вплинуло і на зростання обсягів закупок навчальної літератури, які виросли в десятки разів і стали найбільшими за останнє десятиріччя. Це стимулювало як навчальну, так і наукову роботи;
— надзвичайно важливим є те, що вперше майже за 20 років суттєво відремонтовано значну частину, якщо не половину, аудиторних приміщень, замінено практично всі парти, що не підлягають відновленню. У гуртожитках замінено меблі, не придатні для подальшого використання. Кількість замінених ліжок, шаф, столів, стільців вимірюється тисячами одиниць.
Слід відзначити і те, що значна частина позабюджетних коштів була використана і на розвиток науки. Така підтримка надавалась не лише у вигляді виплати боргу держбюджету по зарплаті, але, в деяких випадках, і як придбання необхідних матеріалів, об’єктів та приладів для досліджень. Тільки на підтримку науки за останні три роки витрачено 3 млн. позабюджетних коштів.
Важливою складовою частиною фінансових інвестицій стали надходження за рахунок різноманітних міжнародних проектів та від міжнародних фондів.
Серед таких найбільшим обсягом відрізняється програма ТЕМПУС-ТАСІС, яка дала нам більше 1 млн. евро.
Господарська діяльність
У цій сфері зусилля університету були спрямовані на забезпечення ритмічної роботи як університету в цілому, так і кожного з інститутів, факультетів та гуртожитків і всіх інших підрозділів. З цим завданням нам вдалося справитись лише завдяки виваженій, деякою мірою обережній, з високою мірою контролю, політиці в галузі фінансово-економічної діяльності університету. За 5 років держбюджет на утримання університету виділив 405 тис. грн., і не всі вони були нам надіслані. У той же час університет виконав робіт на суму 3,7 млн. грн. Тобто за власний кошт університет виконав робіт більше, ніж на 3,3 млн. грн. Наведу конкретний приклад. Якщо за 1995 – 1998 pp. виконано робіт на суму 808 тис. грн., то тільки за 1999 р. – 2,5 млн. грн. І це при тому що в 1999 р. з державного бюджету на утримання ОДУ не надійшло жодної гривні. Однак відзначу своєчасну і необхідну фінансову підтримку облдержадміністрації, що була надана Ботанічному садові.
Ще раз підкреслю, що така діяльність відбувалась за умов фактичної відсутності заборгованості по зарплаті, яку ми погасили теж своїм коштом. Це показує, що нам вдалося вирішити основні фінансові проблеми колективу, ввести в нормальний режим економіку університету.
Відзначу лише деякі основні результати господарчої діяльності. Площа відремонтованих дахів наближається до 20 тис. кв. м. Ліквідовано їх катастрофічний стан, і тепер роботи ведуться в нормальному поточному ритмі.
Ліквідовано драматичне становище інженерних мереж в ОДУ. Це водопровід, каналізація, тепломережа. В необхідних випадках прокладались нові лінії, загальна протяжність яких перевищила 3 км.
Через серйозний ремонт пройшли навчальні корпуси історичного, фізичного факультетів, корпус гуманітарних факультетів, будівля головного корпусу ОДУ.
Виконано капітальні ремонти гуртожитку № 2, корпусу адміністративно-господарчої частини, будівлі кафедри медичних знань, Палеонтологічного музею – перлини національного значення.
Середній ремонт проведено в корпусі біологічного та геолого-географічного факультетів, частини Зоологічного музею, в гуртожитках № 4, 5, 6, 7, 8, 9.
Загалом стан гуртожитків переведено на більш високий якісний рівень. їх тепер можна показати і батькам студентів, і комісіям, хоча роботи там ще вистачить надовго.
Завершено підготовку до початку будівництва другого поверху корпусу гуманітарних факультетів.
Закінчено підготовчий період у справі будівництва житлового будинку для співробітників університету.
Відремонтовано значну частину внутрішньої телефонної мережі, створено дві нові локальні телефонні мережі.
За 1999 та 2000 р. ОДУ витратив 980 тис. грн. власних коштів на покриття заборгованості за воду, тепло, електро- та газопостачання, інших комунальних послуг. Тобто 53 % вартості комунальних послуг університет оплатив власним коштом.
Загальний стан університету став значно кращим, і це відчувається у настрої співробітників та студентів.
Складається стійка впевненість, що в цілому університет перейшов у новий якісний стан, який значною мірою відповідає вимогам сучасності.
Визнання результатів діяльності університету
Професори І. П. Зелінський, О. А. Ханонкін, Є. Г. Черкес удостоєні Державної
премії України.
Декан Л. М. Голубенко стала заслуженим працівником освіти України, а професор І. П. Зелінський — заслуженим діячем науки і техніки України.
Два працівники нагороджені Почесною відзнакою облдержадміністрації, а ще 8 – Почесною грамотою облдержадміністрації. 18 співробітників нагороджені почесним знаком «Відмінник освіти України» та 11 – Почесною грамотою Міносвіти.
Досягнення вчених ОДУ відзначались і міжнародними нагородами.
28 професорів, докторів наук ОДУ є членами керівних та консультативних наукових рад Міносвіти, НАН України, ВАКу України, міжнародних комітетів.
Близько 40 членів нашого колективу є дійсними членами та членами-кореспондентами НАНУ і галузевих академій наук.
Десятки експонатів ОДУ отримали дипломи міжнародних, всеукраїнських, регіональних та обласних виставок.
Однією з найвищих оцінок результатів діяльності наших вчених є включення ОДУ разом з облдержадміністрацією до проекту ТАСІС зі збереження Придунайських озер, обсяг якого більше 2 млн. евро.
Заключения
Основні результати діяльності полягають у такому.
Колектив університету згуртувався, як єдине об’єднання працівників, що мають за мету сприяти розвитку ОДУ.
Створені й ефективно використані економічні та соціальні умови для прогресивного розвитку в основних галузях діяльності університету.
Зросла чисельність викладачів та студентів університету.
Помітно покращилась успішність студентів, їх активність у науковій роботі та результативність на всеукраїнських конкурсах.
Значно поліпшився якісний склад викладачів, вони суттєво стали молодшими, збільшили ефективність своєї навчально-методичної та наукової роботи.
Відчутно зросла матеріально-технічна база. Навчальний процес і подекуди наукові підрозділи оснащено новітньою технікою.
Виконано дуже великий обсяг ремонтних робіт, завдяки яким помітно кращими стали умови роботи співробітників та навчання і проживання студентів.
Підвищився міжнародний авторитет університету.
В університеті створилися умови для спокійної, плідної, творчої праці та успішного навчання.
Ми всі стали кращими і ще більш відданими нашому університету.
Перед нами нові завдання.
Необхідно закріпити досягнуті позитивні результати і створити економічні та організаційні умови для подальшого розвитку освіти і науки в університеті, посилення соціального захисту колективу.
Принциповим є питання про збільшення навчальних площ в університеті. Цю проблему слід вирішувати двома альтернативними шляхами:
1) будівництво університетського містечка;
2) використання у навчальному процесі будівель, які в місті не використовуються.
Не менш принциповою є необхідність вирішення питання щодо забезпечення працівників ОДУ житлом.
Це питання давно у нас в центрі уваги. Зараз ми підійшли до завершення процесу отримання попередніх дозволів, рішень та вибору підрядника.
Сподіваюсь, що на нас чекає стабільний трудовий процес.
Я щиро вдячний колективу за довіру, щире ставлення, розуміння проблем, конструктивність рішень.
Сердечно бажаю усім міцного здоров’я, сімейного благополуччя і задоволення від роботи в університеті!
Дякую за увагу.

ВПЕВНЕНОЮ ХОДОЮ

(Звіт професора Валентина Андрійовича Сминтини про роботу на посаді ректора за три роки (з 31. 07. 2000 р.) на зборах працівників трудових колективів.)

Шановні колеги!
У мене є прекрасна можливість подякувати вам усім та всім колективам, які ви представляєте, за плідну творчу співпрацю протягом 8 років. Я щиро дякую долі, яка дала мені можливість працювати в нашому славному колективі. Я глибоко вдячний вам за мужність, зваженість, реалізм і творчість у ваших вчинках і роботі. Ми разом пройшли через буремні 1995-1997 роки. Можливо, в історії освіти це найтяжчий період у повоєнні роки. Ми з вами добре попрацювали й останні 3 роки, про основні результати яких я хотів би спочатку коротко доповісти.
Економіка університету будувалась на двох великих платформах. Перша з них формувалась у сфері освітянської діяльності, друга складалась з фінансування науки. Спершу розглянемо основну діяльність – освітянську.
Поступальний прогрес університету, в тому числі й в економічній сфері, забезпечується розвитком структури університету у всіх її чисельних проявах. Перш за все, звернемося до структури набору студентів на перший курс і відзначимо динамічне зростання ліцензованого обсягу аж до 3,5 тис. осіб при одночасному зростанні кількості спеціальностей до 33. Це обумовило збільшення кількості студентів і слухачів ОНУ, яка має сезонні коливання від 19,5 до 20,5 тис. Таким чином, позначка 21 тис. студентів для нас цілком реальна.
Отже, у порівнянні з початком 2000 року кількість студентів зросла на 5 тисяч, що рівноцінно появі в Одесі крупного вищого навчального закладу.
Такий процес, очевидно, є основним, оскільки спричинив таке:
— збільшення кількості кафедр до 86;
— зростання кількості викладачів від 1240 до 1440. Тобто тільки за 3 роки створено 200 нових робочих місць для викладачів нашого університету;
— збільшення зведеного бюджету університету до 50 млн. грн.;
— зростання розмірів навчальних площ на 15 тис. кв. м, що також рівноцінно створенню ще одного вищого навчального закладу.
Настільки інтенсивне збільшення основних кількісних показників не може не викликати питання про якість процесів розвитку університету. Тому питання якості діяльності університету було одним із основних.
Незважаючи на вражаюче зростання ліцензованого обсягу та загальної кількості студентів, конкурс серед абітурієнтів продовжував зростати і останніми роками стабілізувався на позначці 3,6 – 3,7 заяви на 1 місце.
Одночасне зростання кількості студентів і викладачів не привело до зниження абсолютної успішності і якості навчання. Навпаки, вони поступово зростали до значень, якими можна гордитися. Успішність сягнула 92 %, а якість успішності досягла 56 %. Це свідчить про те, що нам вдалось налагодити і якісний набір студентів на 1 курс, і якісний вибір молодих викладачів, і створити належні умови для творчої співпраці студентів і викладачів. Це надзвичайно важливий результат, який свідчить, що, динамічно розвиваючись, ми не втрачаємо наші здобутки, а збагачуємо їх новими досягненнями.
Вони відображаються і в тому, що з року в рік зростає кількість студентів, які отримують дипломи з відзнакою. Одночасно ми спостерігаємо значне збільшення кількості успіхів студентів на всеукраїнських та міжнародних предметних олімпіадах. За останній рік їх було 80, а 3-4 роки тому їх кількість не перевищувала 20.
Співставлення цих фактів свідчить, що поліпшення якості навчання в університеті нам вдалося довести не тільки до рівня найкращих показників в Україні, а й до відповідності світовим критеріям. Підтвердженням тому є Гран-прі та перші місця математиків протягом 2 останніх років на міжнародних олімпіадах, премія Президії НАН України студентки 6-го курсу Плотнікової, грант Президента України для досліджень аспірантці біологічного факультету.
Безумовно, вивести навчальний процес на сучасний світовий рівень без сучасних та світових технологій неможливо. В університеті інтенсивно впроваджується комп’ютеризація навчального процесу, наукових досліджень, бібліотечної справи. Кількість комп’ютерів зросла до 900, тобто майже вдвоє. Такий темп розвитку інформаційно-комп’ютерної мережі є одним з найвищих в Україні і не має аналогів в Одесі. Створення перших двох в Одесі комп’ютерних читальних залів, локальної комп’ютерної мережі бібліотеки не тільки покращили можливості, але й принципово змінили світогляд студентів, викладачів і науковців ОНУ. Результати не змусили себе чекані.
Різко покращилась – до 45 % – ефективність аспірантури. Молодшають кандидати і доктори наук. Вже не дивуємося тому, що у нас кандидатські дисертації захищаються у 26 років, бо в університеті з’явились 30-річні доктори наук. Почала реалізовуватися моя мрія про те, щоб наші співробітники захищали свої докторські і у віці до 40 років, а далі створювали свої наукові школи й отримували задоволення від довгого творчого життя. Загалом за 3 роки захищено 90 кандидатських і 16 докторських
Відбулися принципові зміни в науковій активності студентів і викладачів. Це ілюструють наукові публікації студентів, яких 253. Кількість їх наукових доповідей на конференції зросла удвічі, аж до 910. І це не дивно, бо в науковій роботі зараз бере участь більше 5 тис. студентів.
Учені нашого університету публікують приблизно 3 100 статей на рік. Це у півтора рази більше, ніж три роки тому, і складає майже половину всіх наукових публікацій вчених Одеського регіону, хоча в ОНУ працює лише 20 % вчених Одещини.
Умови, створені в ОНУ для творчого розвитку особистості вченого, викладача, студента, сприяли тому, що загальна кількість докторів наук зросла майже до 160, а кандидатів наук прямує до 800 чоловік. Це відображає значне покращання якісного складу викладацького і наукового колективу. Поступова, майже не відчутна реалізація політики омолодження колективу за рахунок підготовки молодих кадрів привела до зменшення середнього віку кандидатів наук до 44 років. Отже, можна будувати сміливі плани університету на майбутнє, якщо не втратимо темпів, які ми набрали останніми роками.
Приємно згадати, що наші творчі колективи стали лауреатами «Слов’янського фестивалю» у Парижі, Чорноморських фестивалів у Трабзоні. Першого червня наші колективи повернулись з гастролей у Стамбулі і готуються до липневих виступів у Греції.
Ми віддаємо належне нашим спортсменам, серед яких є чемпіони світу, Європи, України.
Колектив нашого університету поступово набуває авторитету у міжнародному науковому товаристві та на наукових теренах України. І, що для нас особливо важливо, користується увагою облдержадміністрації як провідна наукова установа. Слід відзначити нашу успішну співпрацю в Європрограмі захисту озер нижнього Дунаю, розпочату спільну роботу на острові Зміїний, створення спільного регіонального центру екологічного моніторингу, центру соціальних досліджень. Мені приємно відзначити, що наші вчені як експерти залучаються до різних обласних задач та, що дуже важливо, обладміністрація починає платити за їх роботу, хай невеликі, гроші.
Має місце певна активізація у сфері наукової роботи. Про це свідчить зростання кількості доповідей на наукових конференціях від 450 до 700 на рік, зростання кількості міжнародних наукових конференцій, які проводить університет – від 4 до 20 на рік (хоча загальна кількість конференцій залишається сталою на рівні 55 на рік).
Відзначу зростання обсягу держбюджетних НДР від 2 до 2,5 млн. грн. на рік і особливо обсягу госпдоговірних НДР – від 0,5 до 2,1 млн. грн. на рік.
Наголошу на тому, що зростає фінансування за міжнародними науковими проектами – майже в 3 рази – від 1,2 до 3,4 млн. грн. на рік.
Середній обсяг робіт на одного держбюджетного наукового співробітника виріс від 4,8 до 6,7 тис. грн. на рік і фактично відображає зростання тільки зарплати. Тобто про продуктивність праці в держбюджетній сфері мова не йде. В той же час обсяг робіт на одного співробітника господоговірної НДР коливається від 23 до 26 тис. грн. на рік. Очевидно, тут є над чим задуматися і над чим працювати.
Велика увага приділялась соціальному захисту співробітників і студентів. На виплати матеріальної допомоги студентів тільки за рік витрачено 130 тис. грн. Вперше в Одесі створено студентський дитячий садок. Дотація бази відпочинку щороку складає 180-200 тис. грн. Ми розпочали будівництво житла для викладачів нашого університету, яке буде завершено у найближчий час.
Надбавки до зарплати та матеріальна допомога викладачів перевищила суму 3 млн. грн. на рік. Це фактично 25 % від загальних виплат по зарплаті на рік.
Зазначу, що середня зарплата доктора наук, професора за ці роки зросла на 52 % і складає 974 грн., в тому числі 21 % зростання забезпечений коштом університету.
Середня зарплата кандидата наук, доцента сягнула 641 гривні, тобто виросла на 52%, з яких 20 % – за рахунок університету.
Середня зарплата викладача збільшилась до 612 грн., тобто на 67 %, з яких 33 % забезпечив університет.
Зазначені результати слід розглядати як позитив в економічній політиці університету і як турботу про його співробітників.
Період, який ми аналізуємо, був як ніколи урожайним на нагороди університету та його співробітникам. Указом Президента України університету надано статус національного. Почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки» присвоєно професорам В.О. Іваниці, Є.Л. Стрельцову, «Заслужений працівник освіти» – професору Л.М. Голубенко, «Заслужений вчитель» – доценту Гандирук, «Заслужений працівник культури» — М.О. Подрезовій, орден Княгині Ольги – проф. Л.М. Голубенко. Професор В.Н. Станко став лауреатом Державної премії України. Наукова бібліотека нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України. Почесною відзнакою облдержадміністрації нагороджені професори І.М. Коваль, В.А. Сминтина, а також директор НБ М. О. Подрезова та студент I. Метеличенко. Знаком «Відмінник освіти України» відзначені 23 співробітники, Почесною грамотою міністерства – 31 особа, Почесною грамотою облдержадміністрації – 15 осіб, Почесною відзнакою облради – 5.
Університет послідовно нагороджено бронзовою, срібною та золотою медаллю виставки «Міжнародна освіта». В рейтингу кращих ВНЗ України ми входимо в п’ятірку кращих класичних університетів.
Троє професорів нашого університету стали депутатами: проф. В.В. Аніщук –депутатом Верховної Ради, проф. Сминтина – облради, проф. Голубенко – міськради народних депутатів.
Розвиток законодавства, суспільства, мережі вищої освіти України ставлять перед нами нові завдання. Наша сучасна діяльність і робота протягом майбутніх років повинні відповідати актуальному економічному становищу, відображати політику і бути узгодженими з положенням в освітянській сфері.
Ми продовжуємо розвиток освітньої структури університету.
1. Це передбачає у найближчі 2-3 роки відкриття 5-6 нових спеціальностей гуманітарного циклу, які поки відсутні на Півдні України. Необхідно плідно попрацювати над відкриттям спеціальностей медичного профілю та математично-правового спрямування та у сфері міжнародних стосунків.
2. Це зумовлює створення нових структурних підрозділів і необхідного їх кадрового забезпечення.
3. Університет має розширити спектр ступеневої підготовки за рахунок відкриття за деякими спеціальностями підготовки молодших спеціалістів.
4. Необхідно створити систему навчальних курсів, орієнтованих на надання знань в галузях, які користуються попитом і навчання за якими завершується видачею університетського сертифікату.
5. Сучасна технічна озброєність освіти дає можливість перейти на принципово новий технологічний рівень викладання. З огляду на це ставиться завдання створення і впровадження в університеті системи дистанційної освіти. Вона не може замінити традиційні форми освіти, але за нею майбутнє.
6. Реалізація поставлених завдань може бути досягнута тільки за умов створення повної загальноуніверситетської локальної інформаційно-навчальної комп’ютерної мережі з сучасним технічним наповненням. Прообраз такої мережі ми створили на базі бібліотеки, де зараз успішно працюють 80 комп’ютерів з 2 серверами.
7. Безумовно, для вирішення зазначених задач університету необхідні нові приміщення, будівлі. Ця проблема повинна вирішуватись за рахунок введення в дію нових корпусів. Ми повинні розпочати й побудувати навчально-бібліотечний корпус на Французькому бульварі. Підготовчі роботи, забутовка катакомб вже практично завершені. Необхідно провести капітальний ремонт і ввести в дію корпус на вул. Княжеській, який є пам’яткою архітектури, переданою нам облдержадміністрацією.
8. Необхідно створити і ввести в дію музей історії університету.
9. База відпочинку повинна бути перепрофільована у профілакторій з цілорічним циклом роботи. Це означає забезпечення її опаленням, перебудову сантехнічних та гідротехнічних мереж. Такі роботи ми вже розпочали.
10. Ми повинні забезпечити поступове зростання зарплати за рахунок доплат до окладу на основі університетських положень.
11. Слід створити і реалізувати програму охорони здоров’я студентів і працівників ОНУ.
12. Гуртожитки студентів ми привели до задовільного стану. Один з них навіть визнано кращім у місті. Наступне завдання – створити в гуртожитках умови, які б відповідали європейським вимогам.
13. Надзвичайно важливою задачею є створення крупного виробничого центру якісного масового харчування студентів і викладачів, в якому за рахунок масовості можна було б забезпечити пільгові ціни для членів колективу ОНУ.
14. Університетські корпуси повинні мати комфортні умови для навчання та відпочинку студентів і викладачів. Влітку там повинно бути прохолодно, а взимку — тепло. Ці роботи ми вже розпочали, і за 2-3 роки вони будуть завершені.
15. Необхідно принципово змінити структуру джерел фінансування НДР. Приріст фінансування слід досягати за рахунок госпдоговірних угод з підприємствами, які вже стають на ноги і, не меншою мірою, за рахунок міжнародних проектів та грантів. Позитивні приклади ми маємо, і немало. Проект фонду Форда надав Науковій бібліотеці грант в 5 тис. 500 доларів, проект в галузі фізики горіння ІГНТ – 12 тис. доларів, проект «Придунайські озера» – 100 тис. євро, проект Інституту досліджень навколишнього середовища – 12 тис. доларів (ГГФ), проект з теологічних досліджень — 10 тис. доларів (філософський факультет).
Освіта – це наша головна сфера діяльності. Саме тут – наші основні завдання. І я впевнений, що наш колектив, настроєний на плідну творчу роботу, достойний високих результатів, які він здобуде своєю працею. Цій благородній діяльності я обіцяю допомогти всіма законними засобами і силами.

ЗВІТ РЕКТОРА В. А. СМИНТИНИ ПРО РОБОТУ ОНУ ІМ. І.І. МЕЧНИКОВА ЗА 2000/2001 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Шановні колеги!
Навчальний рік, що закінчився, був розпочатий знаменною подією: Указом Президента України університету було надано статус національного. У зв’язку з цим до університету надійшли привітання Президента Л. Д. Кучми, керівників Верховної Ради, уряду України, нашого міністерства.
Восени 2000 р. вийшло в світ унікальне чотирьохтомне видання «Професори Одеського національного університету».
Взимку 2001 року університет був відзначений срібною медаллю виставки «Міжнародна освіта-2001».
Наші співробітники були нагороджені орденом Княгині Ольги (Голубенко Л. М.), почесними відзнаками губернатора, почесними грамотами міністерства, облдержадміністрації, міської ради.
Зупинимось на аналізі основних показників та підсумків діяльності за 2000/2001 навчальний рік.
Розглядаючи результати основної діяльності університету, відзначимо стале зростання абсолютної успішності та якості навчання студентів. Однак все ще залишається досить простору для поліпшення цих показників. У минулому навчальному році абсолютна успішність була 90% (89 % – 1999/2000 н.р., 84% – 1998/1999 н.р.), якість – 54% (49 % – 1999/2000 н.р., 43,7% – 1998/1999 н.р.). Найкращі результати демонструють колективи історичного, філологічного факультетів та РГФ (по 94 %), далі філософи і хіміки (92 %), Замикають групу лідерів біологи – 90 %. Відзначимо, що з 1999-2000 навчального року природничі факультети впевнено втручаються у боротьбу за лідерство. Найнижчі показники абсолютної успішності – у ГГФ – 84 % (80,8%, 78%), хоча декілька років відзначаємо покращення справ на цьому факультеті.
Якість навчання найкраща у біологів – 69 % (58 %, 56 %), другий – ГГФ – 67%, далі – ІСН та ЕПФ (по 59 %). Аутсайдери – історичний факультет (40 %) та ІМЕМ (45 %), показники яких суттєво відрізняються від загально університетських.
Як і в минулому навчальному році, за зазначеними двома показниками досягнуто найкращого результату за останні роки. Однак серед основних завдань нового навчального року для значної кількості факультетів, інститутів та навчально-наукових центрів залишається питання про покращення якості та загальної успішності.
Заочне навчання. Характеризується абсолютною успішністю на рівні минулого року – 86 % (85,9 %, 79,4 %). Помітно покращилась якість – 42 % (36,5 %. 32 %). Лідером за цим показником є біологічний факультет – 95 %. Далі хіміки – 93 % ті історики – 91 %. Найвища якість у ГГФ – 48 % (39 %, 48%), другими є філологічний факультет – 46 %, третій – ЕПФ – 45 %. Найнижча якість у хіміків – 22 % та у істориків – 27%.
Робота державних екзаменаційних комісій. За денною формою навчання 1274 студента були допущені до складання іспитів. З них 1269 склали їх успішно, тобто 99,6 %. Рекомендовано до аспірантури 93 магістра, що складає 43 % та 67 спеціалістів – 6 %.
На заочній формі навчання 564 студенти допущені до іспитів, 557 склали їх успішно. Абсолютна успішність за цією формою навчання з року в рік коливається між 98 та 99 %.
Всього вручено дипломів з відзнакою 31 магістру, 105 спеціалістам.
Навчальні та виробничі практики студентів. На навчальну практику було направлено 1247 студентів, на виробничу – 2610 студентів. У тому числі пройшли педагогічну практику 1209 студентів. Керували практикою 417 викладачів, з них 37 професори, 266 доценти, 46 старші викладачі та 68 асистентів. Як і раніше, маємо 19 філій кафедр, з них 11 розташовані в середніх школах.
Оскільки Міністерство практику не фінансує, то вже третій рік університет виділяє на це позабюджетні кошти. У цьому році – 34 тис. гривень.
Кадрове забезпечення навчального процесу. Навчальний процес забезпечували 1432 викладача. З них докторів наук, професорів 136, кандидатів наук, доцентів 579. До сьогодні найбільш серйозні кадрові проблеми на економіко-правовому факультеті та факультеті романо-германської філології. Керівники факультетів обіцяють покращити ситуацію.
Помітним став процес омолодження професорсько-викладацького складу. Середній вік ПВС – 48 (49, 50) років. Середній вік докторів наук – 61 рік, кандидатів наук – 52 свідчить про недостатню увагу до темпу їх підготовки. Особливо актуальна проблема підготовки молодих докторів наук.
Виховна робота. Окрім традиційних форм роботи (проведення днів факультетів, КВК-турнирів та інших, притаманних ОНУ форм діяльності), відзначу успіхи команди з брейн-рингу, перемогу студентів ОНУ в лицарському турнірі у фортеці м. Білгорода-Дністровського. Вперше колектив художньої самодіяльності став лауреатом Слов’янського фестивалю в Парижі. Започатковано таку нову форму спілкування з молоддю Одещини, як «Бал випускників», що залишив помітний слід в житті випускників шкіл.
У минулому році розпочата і успішно розвивається програма для студентів, викладачів та співробітників «Пізнай свою країну». Вона народилася у зв’язку зі святкуванням 10-річчя Незалежності України. Цьому святу присвячено велику кількість подій в університеті. Серед них й урочисті збори Вченої ради та ректорату 16 серпня 2001 року за участю міського голови Руслана Боделана.
Відзначу неналежну роботу викладачів та керівників усіх підрозділів у справі виховання молоді в дусі збереження нашого майна, особливо в аудиторіях. Прошу звернути на цю проблему особливу увагу.
Наукова робота. Структура наукових підрозділів ОНУ в минулому році залишалася сталою. У науковій роботі взяли участь 1266 науково-педагогічних та наукових працівників, в тому числі 115 докторів, 528 кандидатів наук. З них на штатних посадах працювало 428 співробітників, в тому числі 17 докторів, 109 кандидатів наук. Продовжується скорочення кількості наукових співробітників. Разом з тим поліпшується їх якісний склад, тобто питома вага співробітників з науковими ступенями зростає: 1998 – 21,3%, 1999 – 27%, 2000 – 29,2%. Однак потребує з’ясування причина зменшення загальної кількості докторів наук – 115 та кандидатів наук – 528, зайнятих науковими дослідженнями в ОНУ.
В університеті працювали 40 академіків, членів-кореспондентів різних академій наук та членів міжнародних організацій.
Зросла кількість аспірантів до 548, докторантів маємо 23, захищені 2 докторських та 28 кандидатських дисертацій. У процес підготовки та захисту дисертацій ми почали вкладати помітні кошти, але ж такої помітної віддачі поки що не відзначається. Отже, слід працювати не тільки з аспірантами та докторантами, а і з їх керівниками. Можливо, комусь прийдеться припинити дозвіл на наукове керівництво.
За рахунок держбюджету Міносвіти виконувалось 62 теми, а також 14 госпрозрахункових тем. Зросла кількість кафедральних тем до 88. Обсяг фінансування НДР складав 2 млн. 3 тис. грн.; обсяг госпдоговірних тем – 500 тис. грн. У справі фінансування НДР все ще відсутня необхідна позитивна динаміка і не дуже відчуваються зусилля, щоб щось змінити на краще.
Суттєво збільшилась кількість робіт, опублікованих співробітниками університету – 3 079. Серед них монографій – 23, збірок наукових праць – 35, підручників та навчальних посібників – 95, статей в українських та зарубіжних виданнях – 2916 та тез доповідей – 608, патентів – 2.
Три роки поспіль ОНУ отримував 3 стипендії Кабінету Міністрів. Тепер їх маємо 4. Кількість студентів, які брали участь у науковій роботі, зросла до 2792. Оплачувалась робота 25 студентів. Наші студенти опублікували 156 статей, на загальноукраїнському конкурсі студентських робіт та олімпіадах одержано 32 нагороди. Діє 92 гуртки, в яких займаються 1084 студенти.
Проведено 35 конференцій та семінарів. Університет брав участь у 9 міжнародних виставках. Всього на виставках було представлено 114 експонатів. Як і в минулі роки, не розпочато роботу з впровадження завершених розробок університету.
Як видно з короткого аналізу, поруч з успіхами в галузі НДР, є декілька принципових проблем, над якими слід дуже серйозно попрацювати.
Господарська діяльність. За звітний період на ремонтні роботи витрачено 2 млн. 84 тис. грн. Проведено надзвичайно великий ремонт другої частини головного корпусу, в якому розташовані Велика фізична та Велика хімічна аудиторії. Відремонтовано та впорядковано Петрографо-мінералогічний музей, двір головного корпусу.
Введено до користування 15,4 тис. кв. м (10 тис. кв. м) навчальних площ. За рахунок ремонту та будівництва додатково введено в експлуатацію більше 1 500 кв. м. (1 300 кв. м) нових площ у м. Одеса, повністю введено в дію двоповерховий навчальний корпус в м. Іллічівськ, третій навчальний корпус в м. Первомайськ, нашу новобудову – двоповерховий спортивний комплекс в м. Миколаїв.
Виконані великі обсяги ремонтних робіт у гуртожитках – 8 тис. кв. м. на суму 843 тис. грн. Вперше за багато останніх років всі 8 гуртожитків ще до початку навчального року отримали санітарні паспорти.
Відремонтовано 1875 кв. м (8 тис. кв. м., 14 тис. кв. м) дахів. Це свідчить про те, що дірок в дахах стає все менше. Проведені помітні ремонтні роботи у більшості навчальних корпусів.
Фінанси. Позитивним є те, що університет заробив позабюджетних коштів 20 млн. 412 тис. грн. (16 млн. 146 тис.) і те, що обсяг державних бюджетних коштів досяг 8 млн. 48 тис. грн. (7 млн. 80 тис. грн.). Таким чином, покращилось співвідношення між цими джерелами на користь держбюджету. Він складає 39 % (30 %). Разом з тим з держбюджету не фінансуються надбавки за 4-й рівень акредитації, за звання професора, за вислугу років. Всі ці надбавки ми сплачуємо за рахунок власних коштів. Крім того, комунальні платежі сплачено за наш рахунок на 30 %. Капітальний та поточний ремонти здійснено практично на 100% за рахунок університету.
Наведу декілька прикладів. Для забезпечення навчального процесу обладнанням, устаткуванням та матеріалами витрачено більше 4 млн. грн.
Більше, ніж 90% позабюджетних коштів – це плата за навчання. На жаль, була досить велика кількість боржників, і майже 260 студентів-громадян України відраховані за борги. Зараз це ж саме станеться і з іноземними студентами.
На соціальний захист співробітників кошти витрачались наступним чином: оплата харчування на базі відпочинку – 84 тис. грн., на матеріальну допомогу – 125 тис. грн. Придбали літератури і навчальних посібників – на 1 млн. 450 тис. грн. Закуплено і встановлено та введено в експлуатацію 182 комп’ютери. їх загальна кількість зросла до цифри, більшої 600.
Міжнародна діяльність. За кордоном працював 81 співробітник університету, які брали участь у конференціях, науковій роботі, викладанні, стажуванні, міжвузівському обміні, практиці, навчанні. Виїжджало 117 студентів, 63 викладача та науковця. Найбільше виїздів до Франції (72 чоловіки). Працювало 32 міжнародні угоди. В минулому навчальному році університет прийняв 90 іноземних фахівців.
Розвиваючи міжнародні програми, ОНУ отримав 231 тис. доларів США, а завдяки індивідуальним грантам – 20 тис.доларів США.
Дещо збільшилась і кількість іноземних викладачів – 8. Вони працюють по одному: в ІМЕМ, на філологічному факультеті та по 3 на РГФ та в ІСН.
Навчання іноземних студентів. Продовжує розвиватись тенденція до зростання кількості іноземних студентів, їх було 875 (704, 700). За програмами спеціалістів і магістрів навчались 543 (460, 540) студентів, а на підготовчому відділенні їх було 332 (244, 151).
У цей знаменний рік 10-річчя Незалежності України наш університет було нагороджено почесними вітчизняними та міжнародними нагородами.
Серед них найвища нагорода оксфордської експертної ради «Європейська якість»; за відродження духовності, національної науки та культури отримано почесну нагороду «Свята Софія»; за значний внесок в інтелектуальний розвиток сучасного світу Європейська ділова асамблея вручила університету нагороду Сократа. Крім того, за високі досягнення у підготовці національних кадрів університет отримав нагороду «Лаври слави».

СТАБІЛЬНИЙ РУХ

(Звіт професора Валентина Андрійовича Сминтини про роботу на посаді ректора Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова на зборах професорських і трудових колективів 7 вересня 2004 року).

(В дужках наводяться дані за 2003, 2002, 2001 роки відповідно))

Шановні колеги!
Основні результати діяльності університету за минулий навчальний рік ми розглянемо у такій послідовності:
загальні відомості та навчальний процес;
виховна робота;
наукова робота;
господарська діяльність;
фінанси;
міжнародна діяльність;
інші відомості.
Загальні відомості та навчальний процес
У результаті розроблених та успішно застосованих заходів продовжує покращуватись абсолютна успішність, яка складає 92,6 % (92 %, 91,1 %, 90,7 %). Найвищий показник має ЕПФ – 96,7 %, (95,9 %, 97 %, 88,4 %); біологічний факультет – 95,7 % (95,6 %, 93,5 %, 95,6 %), РГФ – 95 % (93,2 %, 96,5 %, 94,1 %). Заочна форма навчання останні 4 роки має сталі показники. Серед аутсайдерів МННІ, над ним знаходиться ГГФ, а ще вище – фізики.
Якість навчання в ОНУ помітно покращилась. Найвищу якість демонструють біологи – 83 % (65,8 %, 67,7 %, 68,8 %), які вжили, очевидно, якихось радикальних’ заходів. За ними РГФ – 69,4 % (69,3 %, 64,5 %, 66,5 %) та ЕПФ – 64,7 % (58,7 %, 69,3 %, 59,4 %). Нижчий від акредитаційного показник мають НПО – 41,2 % (40,5 %, 50 %, 53 %), МННІ – 47 % (43,9 %, 49,3 %, 47,5%) та ГГФ – 46 %, 49,1 %, 46,2 %, 45,3 %). Покращується якість навчання студентів-заочників.
Успішність та якість навчання залежать від забезпеченості навчального процесу підручниками та посібниками. У цій справі добре відзначилися викладачі ГГФ – 1 підручник та 6 навчальних посібників, на ЕПФ – 1 підручник, в ІСН та НПО – по 3 навчальних посібники. Зростає питома вага україномовних видань. Авторами підручників з грифом МОН у цьому навчальному році стали доцент Ігошин та професор Стрельцов.
Дещо стабілізувався процес забезпечення підрозділів комп’ютерами – 1105 одиниць (1076, 913). Відчутний їх позитивний вплив на навчальний процес, на НДР, а також на цьогорічний звіт. Вперше за часи комп’ютеризації всі підрозділи подали комп’ютерні версії звітних матеріалів, що дало можливість представити їх вперше через мультимедійні засоби. А про успіхи студентів ОНУ, що навчаються за напрямком комп’ютерної інженерії, свідчить щойно виграний ними Кубок України з програмування. Застосування комп’ютерів в ОНУ перейшло на якісно новий рівень. Зараз ми працюємо над впровадженням внутрішньої системи Інтранет для навчальної, наукової роботи та керування адміністративними й господарчо-фінансовими ресурсами.
Загальний ліцензований обсяг за денною формою навчання складає 3 165 осіб (3 045,2 895,2 850). Щоб врахувати заочне відділення, слід ці дані помножити на 2. Мають стати предметом ретельного аналізу коливання конкурсу за денною – 3.01 (2. 63, 3. 5, 3. 72) та заочною формами навчання – 4. 66 (4. 31, 5. 1, 6. 38).
Зростає чисельність студентів ОНУ, яка в цьому році складає майже 20 тисяч осіб.
Кількість спеціальностей сягнула 36 (33, 33, 33). За рахунок відкриття фаху кінотелемистецтва, театрального мистецтва та дизайну в НПО.
Вдосконалюється структура підрозділів університету. Відкрито дві нові кафедри (в ІННЦ та НПО) та 8 кафедр рекомендовано до відкриття в МННІ. Миколаївський навчально-науковий центр реорганізовано в інститут.
За останні 4 роки кількість одиниць зберігання у фондах НБ зросла на 13 тис. томів, а обсяг закупівель виріс до 35 тис. одиниць на рік, тобто до 2 книжок на 1 читача. Фінансові витрати дещо зменшилися за рахунок того, що більше приділялось уваги зростанню кількості методичних видань ОНУ. НБ, крім того, активно займається науковою роботою, результати якої публікуються, представляються на семінарах, конференціях, яких НБ провела 12.
Робота Державних екзаменаційних комісій
Останні 4 роки до держіспитів допускаються 100 % студентів усіх ступенів і форм навчання. Характерною особливістю роботи ДЕК є критично висока успішність студентів усіх ступенів і форм навчання. Підвищення рівня підготовки магістрів, спеціалістів та бакалаврів прослідковується через зростання питомої ваги дипломів з відзнакою, особливо за денною формою навчання.
Навчальні та виробничі практики студентів
На навчальну практику було направлено 1296 (1327,1247) студентів, а на виробничу – 3 679(3 338, 2 610). З них педагогічну практику пройшло 1 417(1 359,1 209) студентів.
Покращився якісний склад керівників практики. Всього керували практикою 546 (498, 517) викладачів, з них 42 (39, 37, 34) професори, 343 (317, 266, 232) доценти.
Зростають витрати ОНУ на виробничу практику – 179 (108, 101, 34) тис. гривень зі спецкоштів ОНУ. Держбюджет, як і раніше, цю діяльність не фінансує.
Кадрове забезпечення навчального процесу
Для забезпечення навчального процесу зростаючої кількості студентів до викладання залучається все більше викладачів – 1379. У результаті постійної роботи з покращення якісного складу викладачів продовжує зростати кількість докторів наук, професорів, задіяних у навчальному процесі: 167 (168, 152, 136, 113), а також кандидатів наук, доцентів: 733 (719, 676, 650, 573).
Приділяється особлива увага поповненню викладацького складу за рахунок молоді. Середній вік викладачів протягом декількох років коливається в інтервалі 49-50 років. Середній вік кандидатів наук продовжує зменшуватися – 43 (44, 45, 45) років.
Нарешті ми побачили у явному вигляді результати нашої діяльності з підготовки молодих докторів наук. Вперше за десятиліття їх середній вік склав 55 років (58, 57, 57), однак все ще стабільно високим є середній вік професорів – 59 років.
Всього в ОНУ працює викладачів та науковців 1755 осіб (1737).
Виховна робота
У цій сфері з’явились нові прикмети. Розроблені, затверджені і впроваджені «Концепція організаційно-виховної роботи в ОНУ», «Положення про студентське самоврядування в університеті». Ці документи та інша загальнодержавна й міністерська документація зібрані до «Посібника ОНУ з виховної роботи», який вийшов друком і став помічником викладачів і студентів.
Після певного періоду деякого затишшя у діяльності студрад та студдеканатів відзначається послаблена, але все ж таки активізація їхньої роботи.
Дещо краще стали працювати куратори на факультетах і в гуртожитках. Ці явища незалежно відзначають і в навчальних підрозділах, і у гуртожитках. Тридцять дев’ять культурно-масових заходів, проведених ЦК разом зі студентами і співробітниками, сприяють духовному і культурному зростанню молодого покоління. Практично в середньому такі заходи відбуваються щотижня. Колективи «Автограф», «Елікс», солістка Дулова стали лауреатами міжнародних фестивалів у Анталії та Трабзоні.
Солісти колективу «Іріданс» на міжнародному конкурсі в Польщі вибороли сім золотих і три срібні медалі. Шоу-балет «Sparkling» посів друге місце у чемпіонаті міста Одеси та Одеської області зі спортивної аеробіки та фітнесу. Команда КВК «Нова реальність» (біофак) вийшла у півфінал Вищої Української ліги, успішно брала участь у фестивалях в м. Сочі та Юрмала, а команда «Другое измерение» (ЕПФ) виграла Кубок губернатора Одеської області.
Не можна відривати виховний процес від фізкультурно-масової роботи. Гарно поставлена така робота в ІМЕМ, ІСН, на ГГФ, на біофаку, ЕПФ, хімфаку. ОНУ стабільно посідає трете командне місце у спартакіаді вузів Одеси. Однак слід зазначити, що навчальні підрозділи неоднаково турбуються про підвищення спортивної майстерності і фізичного здоров’я студентів. Але все ж таки кількість МС, КМС, першорозрядників в ОНУ помітно зростає.
Відзначу, що на цей рік ми маємо тільки одного чемпіона України та одного срібного призера України. Приємно, що кількість чемпіонів змагань міста, області з року в рік зростає.
Профком студентів значно знизив свою активність у сфері виховної роботи, як і в інших напрямках діяльності. З огляду на це відбулась заміна його керівництва. Дуже прикро, що профком студентів занедбав програму «Пізнай свою країну», яка, до того ж, повністю фінансувалась університетом.
Відбулись зміни, сподіваємося, на краще і в керівництві університетського студентського самоврядування. Особлива увага приділялась профілактиці правопорушень, боротьбі зі СНІДом та шкідливими звичками студентів.
Слід сказати про такий виховний захід, як листи подяки батькам, школам, застосовані на філологічному факультеті. Звертає на себе увагу розмаїття виховних заходів від факультету до факультету. Це свідчить про живу роботу зі смаком, гнучкість адміністративного втручання у виховний процес. На загальноуніверситетському рівні виховна робота ведеться відповідно до затвердженого плану.
Наукова робота
Структура науково-дослідних підрозділів ОНУ залишається сталою. Продовжує зростати кількість науково-педагогічних та наукових працівників, задіяних у науковій роботі: 1722 (1697, 1693, 1169). Серед них 160 докторів та 764 кандидати наук
Значна частина науковців є академіками, членами-кореспондентами Академій наук різного підпорядкування, членами різноманітних престижних Міжнародних організацій та товариств, їх в ОНУ 57.
Окреслюється тенденція зростання вимог до кандидатів для вступу до аспірантури. Це підтверджується кількістю рекомендованих до аспірантури. Викликає значне занепокоєння як прийом, так і випуск докторантури, а ефективність докторантури задовільна. Оптимістично виглядає ефективність аспірантури. Маємо хороші дані і про кількість захистів кандидатських дисертацій.
Науково-дослідними підрозділами виконувалися 57 (60, 62) держбюджетних тем та 42 (28,13) госпрозрахункових. Продовжує розвиватися кафедральна тематика. Таких тем було 94 (90, 86).
Суттєво збільшився загальний обсяг фінансування НДР. Цього року він складає 6 млн. 1388 тис. грн. (4.6 млн., 2.7 млн. грн.).
Кількість опублікованих співробітниками університету робіт, очевидно, знаходиться в оптимальному діапазоні – 2959 (3037, 3079, 2916). Монографій опубліковано 34 (42, 30, 23), видано також 7 (16, 16, 12) підручників.
Кількість студентів, що беруть участь у науковій роботі, стабілізується – 5649 (5836, 4850, 2792). За участю студентів вийшли друком 750 (907, 715, 574) статей.
Наші студенти виглядають досить активними на різноманітних конкурсах студентських робіт та олімпіадах, де вони вибороли 82 (80, 52, 38) нагороди. Відзначимо перемогу наших студентів в Турнірі фізиків України та перемогу їх у змаганнях за Кубок України з програмування, особисте сьоме місце студента Адамова (ІМЕМ) на всесвітній олімпіаді з програмування в Ірані та друге місце у складі команди України Два студенти ІМЕМ посіли два других місця на Міжнародній математичній олімпіаді у Македонії.
Протягом першої половини 2004 року в університеті вже проведено 17 конференцій та семінарів. У різноманітних конференціях як в університеті, так і за його межами, взяли участь 643 співробітника ОНУ.
У той же час університет брав участь у 49 виставках, з яких дві міжнародні.
Важливою особливістю є включення ОНУ у виконання проектів за Постановою Кабінету Міністрів України від 2.06. №869 щодо розробки найважливіших новітніх технологій, до виконання Державних замовлень за проектом 6.04.02, до комплексної програми, затвердженої Постановою кабінету Міністрів України №713 від 31.05.2002 р. та №428 від 31.032004 р.
Спільним рішенням Одеської обласної державної адміністрації, Одеської ради народних депутатів та Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова створено регіональний центр екологічного моніторингу.
Господарська діяльність
Впродовж 2003-2004 навчального року виконано капітальних і поточних робіт різноманітних приміщень, будівель та споруд на загальну суму 3 млн. 647 тис. грн. (6.7 млн., 7 млн., 6.5 млн. грн.). Зазначені кошти були витрачені на ремонт корпусу біологічного та геолого-географічного факультетів, деяких приміщень корпусу Проблемних лабораторій, наукової бібліотеки, головного корпусу університету, Приймальної комісії, системи опалення, гарячого й холодного водопостачання.
Сантехнічних робіт загалом виконано на суму 740 тис. грн. крім того, зроблено вибіркові ремонти на історичному факультеті, в гуртожитку №1, на базі відпочинку «Чорноморка». Фактично будується студентське кафе у підвальних приміщених головного корпусу.
Відзначу лише декілька найбільш витратних об’єктів: біо-геофак (950 тис. грн.), фундамент наукової бібліотеки (650 тис. грн.), база відпочинку «Чорноморка» (600 тис. грн.). Такі великі обсяги ремонтних робіт не дозволили нам розпочати в цьому році будівництво навчально-бібліотечного корпусу.
Всього в експлуатації 32 навчальні корпуси. В них значна частина аудиторій і приміщень вимагають поточного ремонту, такий же ремонт потрібен гуртожиткам 1, 2, 8, 9, а капітально відремонтувати необхідно гуртожитки 4, 5, 6, 7. Дахи значної частини споруд і будівель знаходяться в ремонті.
Є тенденція скорочення кількості сторонніх мешканців у гуртожитках: від 139 у 2001 р. до 30 у 2004 р. Однак невиправдано зросла кількість співробітників ОНУ, що проживають у гуртожитках. А дехто ще й веде боротьбу за розширення житлового простору в гуртожитках Тут повинно бути більше принциповості з боку профільного проректора та директора студмістечка.
Добре себе зарекомендували будівельні загони у № 4 і 5 гуртожитках. Цю практику слід розширювати. Так, відремонтовано своїми силами 1 800 кв. м житла та 2 300 кв. м інших приміщень, 107 одиниць меблів в гуртожитках.
У цьому році придбано 50 ліжок та 110 одиниць білизни. Порівнюючи з минулим періодом, бачимо, що в цьому секторі відбувається лише поточна заміна інвентарю.
Уже четвертий рік поспіль всі 8 гуртожитків отримують санітарні паспорти ще до початку навчального року. У всіх гуртожитках працюють студради та студзагони. Добре налагоджена робота в гуртожитках у філософів, фізиків, РГФ, біологів, в деканаті по роботі з іноземними студентами.
Необхідно підвищити роль профкому студентів у гуртожитках. В решті-решт, у 2004 р. запроваджені угоди зі студентами на проживання у гуртожитках, що повинно позитивно позначатися на збереженні майна та приміщень.
Фінанси
Зведений бюджет університету у 2003 р. склав 57 млн. грн., а за перше півріччя 2004 р. маємо 26 млн. грн. Останні 2 роки на утримання університету ми витрачаємо приблизно по 26 млн. грн. і більше 6 млн. на ремонтні роботи. Помітно зростають витрати на соціальний захист співробітників, витрати на зарплату перевищили 13 млн. грн., на надбавки – майже 3,5 млн. грн. Дотації для бази відпочинку «Чорноморка» за останні роки зросли від 200 до 600 тис. грн. на рік. При цьому спостерігається зменшення витрат на придбання обладнання для навчального процесу та наукових робіт і меблів.
Порівнюючи статті витрат, бачимо, що центр ваги витрат ми переносимо на соціальний захист співробітників та студентів. Це стало можливим лише тому, що за останні роки ми суттєво покращили нашу матеріальну базу, і тепер у багатьох випадках її добре утримуємо і підтримуємо. Як ми бачили, навіть попит на комп’ютери помітно знизився. Однак слід остерігатися того, що розміри зарплати за рік зросли практично на 50%, а ціни на навчання залишися такими ж, як і були. Це поступово призведе до згортання ремонтних робіт, закупівель, може погіршити роботу з утримання університету.
Міжнародна діяльність
Кількість міжнародних угод за один рік зросла з 55 до 90. Ми все ж таки не підписували щотижня по угоді. Тобто такий скачок, скоріш за все, обумовлений недостатньо чіткою реєстрацією угод у минулі роки. Загалом тенденція до зростання активності у сфері міжнародної співпраці існує, і цифрою 90 можна пишатися.
Традиційним є перелік заходів, у яких беруть участь працівники ОНУ за кордоном. Після спаду активності у 2002 р. спостерігається деяке пожвавлення виїздів співробітників за кордон у 2003 та 2004 pp. Найбільш активні – філологічний факультет, ІМЕМ, біологи. Росія, Польща, Туреччина та Франція відвідувалися найчастіше, хоча ці пріоритети змінюються з року в рік. Переважна кількість виїздів припадає на професорсько-викладацький склад.
І для студентів 2002 р. був роком критичного спаду. Тепер знов спостерігається зростання їх активності. Найчастіше виїжджають зараз філологи та студенти ІМЕМ. Найбільш популярні у студентів Польща, Туреччина, Угорщина.
Важливим напрямком діяльності є викладання певних предметів, дисциплін іноземними фахівцями. Їх було в цьому році 9 (11, 8,6).
Навчання іноземних студентів
Їх кількість коливально зростає і сягнула 750 осіб. Ріст відбувається в основному за рахунок студентів з далекого зарубіжжя. Відчутні коливання – від 125 до 180 чоловік – показують, що система їх набору ще недостатньо налагоджена. Чисельність студентів з країн СНД залишається приблизно стабільною на рівні 95-115 осіб. За умови високої якості навчання в ОНУ та привабливості нашого міста цей показник слід вважати низьким. При цьому зросла до 633 чоловік кількість іноземців-контрактників. Левова частка їх припадає на хімічний факультет – 471 особа (359, 405).
За останні роки дещо розширилася географія студентів-іноземців – зараз вони представляють 26 країн (26, 25, 21). Найбільше студентів з Сирії та Китаю.
Досить високий рівень відрахувань іноземців за різними причинами, хоч він і зменшився до 15%. Це відбулося за рахунок зменшення переведень та відрахувань за власним бажанням.
Якість навчання іноземців лише почала наближатися до середньоуніверситетського показника, складає 45% і є однією з найнижчих в ОНУ. Існує тенденція до зростання цього показника. Однак залишається незрозумілим питання про абсолютну успішність іноземців.
Контингент студентів-іноземців на підготовчому відділенні останні 3 роки залишається відносно стабільним, але з тенденцією до зменшення, що неприпустимо.
Інші відомості
Умови колективного договору та зобов’язання адміністрації виконано: протягом звітнього періоду в університеті відбувалася перевірка фінансово-господарської діяльності, проведена бригадою Одеського обласного КРУ.
Порушень законодавства з боку керівництва ОНУ в області фінансово-господарської діяльності виявлено не було.
Зменшується обсяг площ, що здаються в оренду, та зростає ефективність їх використання. В оренді знаходилося 3502 кв. м. (4005, 4129, 4129 кв. м.). Найбільшими боржниками оплату за оренду є підприємства «Університет-1» та «Університет-2»: за ними приблизно 150 тис. боргу. На усіх інших дисциплінованих й порядних орендаторів припадає всього 12 тис. грн. Це поточні борги.
Продовжуються судові процеси проти підприємств «Університет-1» та «Університет-2». Деякі успіхи у проведенні судових справ проти недисциплінованих і безвідповідальних орендаторів ми маємо. Про це свідчить те, що деякі приміщення нам вдалося за рішенням судів звільнити і підготувати до більш раціонального використання.
За минулий навчальний рік університет нагороджено золотою медаллю Міжнародної виставки «Освіта та кар’єра 2004», а також срібною медаллю Міжнародної виставки «Міжнародна освіта 2004».
Доцент Колесник (філфак) нагороджена Почесною грамотою Болгарської академії наук. Доцент Кулінський (фізфак) нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України. Директор ІСН Коваль удостоєний почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Помітна кількість ветеранів ВОВ в ОНУ нагороджена Почесною відзнакою «60 років визволення міста Одеси від фашистських загарбників». Ректор Сминтина нагороджений орденом «»а заслуги» III ступеня та орденом «Золотий хрест Святих апостолів Петра і Павла» (Ватикан), удостоєний аудієнції Папи Римського Іоанна Павла II.
У минулому навчальному році наш університет відвідали Посол Франції в Україні, Генеральний консул Польщі, Генеральний консул Туреччини, Генеральний консул Греції, Посол Канади в Україні, відомий громадський діяч Болгарії Красимір Прем’янов, Міністр освіти, науки і культури Австрії.
Особливо важливою подією в житті нашого колективу була зустріч з Міністром освіти і науки академіком В. Г. Кременем, головою постійного комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України С. М. Ніколаєнком. Відбулись традиційні зустрічі з Головою Одеської державної адміністрації С. Р. Гриневецьким, Головою Одеської обласної ради народних депутатів В. М. Новацьким, Міським головою Р. Б. Боделаном та багатьма іншими поважними і відомими діячами.
На спеціальне запрошення наглядової ради Болонського процесу 18 вересня 2003 року наш університет в числі перших двох університетів України підписав Болонську декларацію і став повноправним визнаним учасником Болонських подій.
Широкого розголосу мали вдало організовані Дні Гамова в ОНУ та в м. Одесі, під час яких дуже цікаво пройшла важлива міжнародна конференція до 100-річчя з дня народження Георгія Гамова.
Безумовно, головною подією минулого навчального року була акредитація нашого університету. Ми пройшли цей етап нашої роботи і нашого життя успішно. Університет в цілому акредитовано за 4-м рівнем акредитації і, таким чином, підтверджено приналежність його до елітного клубу кращих університетів України. Я вам щиро дякую за сумлінну працю, яка обумовила гарний результат, і сердечно вітаю з досягненням високих показників у нашій спільній роботі.
Шановні колеги, я бажаю вам міцного здоров’я, натхнення, успіху в роботі, благополуччя в кожній сім’ї, щоб і цей навчальний рік, що наступає, був у вас щасливим і вдалим. Хай розвивається і процвітає наш університет

Звіт ректора на зборах трудового колективу (2004-2005 рр.)

Шановні колеги!
Огляд діяльності нашого університету за минулий рік 2004/2005 буде представлено у вигляді наступних розділів: загальні відомості та навчальний процес, виховна робота, наукова робота, міжнародна діяльність, господарська діяльність, фінанси, інші відомості.

Загальні відомості та навчальний процес
Хоча і повільно, але продовжує підвищуватися абсолютна успішність протягом останніх п’яти років – 92,8 % (92,6 %, 92 %). У цьому році найкращий показник демонструють Іллічівці – 99,5 % (92,7 %, 90,6 %). За ними – коледж підприємництва та соціальної роботи – 98 % (93,1 %, 94 %). Третім іде ЕПФ, що посідав чільне місце у минулому році – 97,6 (96,7 %, 95,9 %).
Абсолютна успішність за заочною формою навчання останніми роками є сталою – 86,4 % (86,5 %, 86,3 %). Хоча і недостатньо високою.
Після декількох років зростання якість навчання дещо стабілізувалась – 55,7 % (58,8 %, 52,5 %). Як і раніше, найвища якість навчання у біологів – 78,8 % (83 %, 65,8 %), далі – РГФ – 70,8 % (69,4 %, 69,3 %) та коледж – 63,7 % (54,1 %, 53,5 %).
Тільки 2 підрозділи мають якість, нижчу від акредитаційного рівня, – ІМЕМ – 41,8 % (59 %, 57,9 %, 49,3 %) та МНШ – 48,8 % (47 %, 43,9 %).
Якість навчання студентів-заочників склала 44,5 % (46,5 %, 42 %).
У справі забезпечення навчального процесу підручниками та посібниками добре попрацювали: ЕПФ – 5 навчальних посібників, крім того опубліковані монографії та науково-практичні коментарі, історики та РГФ – по 4 видання. Питома вага україномовних видань зросла до 74 %. Навчальні посібники з грифом МОН видали С. В. Ромашкін, А.О. Ніцевич, Л. М. Голубенко, О. П. Матузкова, С. В. Єрьоменко, Н. Б. Завгородня, Н. В. Кошуба, В. А. Кухаренко. Два посібники опубліковані В. П. Саєнко. Електронні версії підручників поки зустрічаються тільки у фізиків та біологів.
Деяке зростання загальної кількості комп’ютерів забезпечено придбанням їх підрозділами поза межами Одеси 1220 (1105, 1076). У цьому ж навчальному році нам вдалось впровадити в роботу, хоч і не в повному обсязі, інформаційно-аналітичну систему університету
Загальний ліцензований обсяг за денною формою навчання в цьому році знову збільшився і склав 3775 осіб (3165, 3045). Разом із заочним відділенням загальна ліцензована чисельність перевищила 7500 осіб.
У цьому році, очевидно, почав спрацьовувати ефект осінніх та весняних балів, які ми проводимо для старшокласників. Конкурс за денною формою навчання досяг величини 3,9 заяви на одне місце (3,01, 2,63), а за заочною формою навчання – 5,5 (4,66, 5,1). На перший курс ми набрали приблизно на 500 контрактних студентів більше, ніж у минулому році. Це хороший результат.
У цьому році в університеті навчалось загалом 19 тисяч 564 студенти (19 581, 18 938).
Навчальний процес здійснювався за 39 спеціальностями (36, 33). Збільшення їх кількості відбулося за рахунок відкриття спеціальностей «економічна кібернетика», «фінанси», «банківська справа» (НПО).
Подальший розвиток структури університету відобразився у відкритті 6 кафедр у МННІ та 3 кафедр у Первомайському ННЦ. НДІ фізики та НПО створили спільну лабораторію проблем прикладної фізики та комп’ютерних технологій.
На 28 тис. томів збільшились фонди бібліотеки за останні 3 роки. В останньому році закуплено 11,4 тис. одиниць на 319 тис. грн.
Навчальні та виробничі практики студентів
Дещо зросла кількість студентів, направлених на навчальну практику: 1625 (1296, 1327). На виробничу практику направлено 3360 (3679, 3338). З них педагогічну практику пройшло 1435 (1417,1359) студентів.
Якісний склад керівників практики продовжує покращуватись. У цьому році серед них було професорів – 44 (42, 39), доцентів – 346 (343, 317). Всього для керівництва практикою було задіяно 549 (546, 498) викладачів.
Залишаються стабільно високими витрати ОНУ на виробничу практику – 174 тис. грн (179,108). Ці витрати повністю фінансуються за рахунок спецкоштів університету, оскільки держбюджет цю форму діяльності не фінансує.

Кадрове забезпечення навчального процесу
Спостерігається зростаюча динаміка у змінах кількості викладачів – 1399 осіб (1379, 1204). Це відбувається в умовах стабільної чисельності студентів і показує, що навчальний відділ, планово-фінансовий відділ знизили якість своїх контрольних функцій.
Відрадно констатувати покращення якісного складу викладачів. У навчальному процесі було задіяно 174 доктора наук, професора (167, 168).
Середній вік викладачів продовжує виглядати стабільним на рівні 49-50 років. У цьому році він склав 49,5 (49, 51). Середній вік кандидатів наук — 43,5 (43, 44).
Приємно відзначити, що вже декілька років середній вік професорів знаходиться нижче 60-річної позначки. У цьому році цей показник був 58 років (59, 59). Ці дані виглядають значно краще, ніж середні показники по Україні.
Розглянемо середній вік докторів наук, професорів, кандидатів наук, доцентів по підрозділах. Ці дані без коментарів характеризують стан кадрової роботи у підрозділах і їх перспективи.
Наймолодші доктори на історичному факультеті – 46,5 р. Цікаво, що середній вік докторів-істориків менше за середній вік істориків-кандидатів наук – 48,9 років. Наступні за віком доктори МННІ – 55,8 р. і НПО – 58 років. Похилого віку доктори працюють на філософському факультеті – 74,1 р., в ІСН – 66,1 р., ЕПФ – 65,1 p., IMEM – 62,4 р. Наймолодших кандидатів мають ЕПФ – 43 p., ІСН – 44,7 р., РГФ – 46,8 р. Проблематично виглядає підготовка кандидатів наук в ПННЦ (середній вік 61 рік), в ІМЕМ – 56 років. Тут середній вік кандидатів наук вищій за середній вік докторів наук університету.
Усього в ОНУ у складі професорсько-викладацьких кадрів працювало 1782 осіб (1755,1737).

Виховна робота
Процес виховної роботи в університеті документально забезпечений. Ми маємо «Концепцію організаційно-виховної роботи в ОНУ», «Положення про студентське самоврядування в університеті», «Посібник ОНУ з виховної роботи», щорічний план виховних заходів, план профілактики правопорушень тощо.
У виховному процесі беруть участь студентські профспілки, ради, деканати, загони, студентське самоврядування. У студентів формується розуміння того, що основний результат вимірюється не розмовами про бажане, а конкретними справами. І такі справи часом реалізуються. Особливо це проявляється в роботі в гуртожитках.

Наукова робота
При сталій структурі науково-дослідних підрозділів ОНУ продовжує зростати кількість науково-педагогічних та наукових працівників, задіяних в науковій роботі: 1782 (1722, 1697, 1693). Серед них 173 доктори та 715 кандидатів наук.
На штатних посадах наукових працівників працювали 383 (397, 397, 431) особи, в тому числі 16 (16, 15, 15) докторів наук та 97 (105, 107, 107) кандидатів наук Помітне зменшення числа кандидатів наук свідчить, що не все гаразд із забезпеченням умов для висококваліфікованих кадрів.
Можливо, кількість аспірантів зменшується – 448 (466, 495), через зростання вимог до кандидатів в аспірантуру.
Захищено докторських дисертацій 7 (4, 4), кандидатських 42 (29, 29). Докторські дисертації захистили: Г. В. Вихованець, Ю. В. Котляр, Г. В. Мішеніна, Т. В. Локотош, І. А. Кравченко, В. Є. Кузьмін, В. О. Колєснік.
Проблематичним залишається питання про ефективність аспірантури – 46,4 % (53 %, 45 %), не кажучи вже про докторантуру, ефективність якої 14,2 % (25 %, 66 %).
В університеті виконувалося 53 (57, 60) держбюджетних тем та 44 (42, 28) госпрозрахункових. Розвивається і кафедральна тематика. Таких тем маємо 98 (90, 90).
Продовжує збільшуватися загальний обсяг фінансування НДР. Цього року він складає 6,9 млн грн. (6,138, 4,6).
Оптимальних позначок, вірогідно, досягла річна кількість наукових публікацій співробітників університету, яка протягом останніх років коливається в діапазоні 2848 (2959, 3037) одиниць на рік. Серед них монографій – 35 (34, 42), підручників та посібників – 17 (7, 16).
Продовжує зростати кількість студентів, зацікавлених у веденні науково-дослідної роботи. Цього року їх було 6489 (5649, 5836). За їх участю опубліковано 779 (750, 907) статей.
Дивно стабільними виглядають успіхи наших студентів на різноманітних конкурсах студентських робіт та олімпіадах, де вони завоювали 82 (82, 80) нагороди.
В університеті проведено 33 (50, 54) конференції та семінари. Співробітники університету брали участь у 668 (643, 689) конференціях як в Україні, так і за її межами.
Університет був учасником 40 (49, 55) виставок, з яких 10 (10,18) – міжнародні.
Продовжується виконання декількох проектів за постановами Кабінету Міністрів України та в рамках державних замовлень від Уряду України. Крім того, розпочаті науково-дослідні роботи за міжнародними проектами. Найбільш значущі наукові результати отримані в галузі математики, механіки, інформатики, фізики, астрономії, хімії, біології, географії, геології, збереження довкілля, новітніх біотехнологій, нових речовин та матеріалів.

Міжнародна діяльність
Стрімко зростає кількість міжнародних угод – 112 (90, 55). Очевидно, ми підійшли до якісних змін умов у цій галузі. Слід працювати над тим, щоб кількість так само стрімко перейшла у якість.
Всього виїжджало за кордон 141 (110) співробітників. Дві третини з них брали участь у конференціях та міжвузівському співробітництві.
Частіше інших виїздять співробітники філологічного факультету (22), ІМЕМ (16), біологи (14). Найчастіше відвідувались Росія – 49 візитів та Польща – 14 візитів. Серед тих, хто виїздив у відрядження, професорів і доцентів – 41, викладачів та аспірантів – 31, завідувачів кафедрами, деканів та їх заступників – 17, наукових співробітників – 15.
За кордоном побувало 127 (82) студенти з метою навчання, стажування, виробничої практики та участі у фестивалях. Студенти надають перевагу фестивалям – 50 (42) та мовному стажуванню – 44 (19). Найбільш активно беруть участь у заходах за кордоном студенти філфаку – 37 (18), ІМЕМ – 25 (10), РГФ – 12 (2) та ІСН – 11 (3). Найбільше студенти відбувають до Туреччини – 24 (20) виїздів, Польщі – 22 (8) та Угорщини – 12 (25) виїздів.
Традиційно активно в університеті працюють іноземні викладачі – 13 (9, 11), танцювальний колектив «Іріданс» (Польща, 12 медалей), команда КВК «Нова реальність» (1/8 фіналу СНД, чемпіон вищої ліги України), клуб «Що? Де? Коли?» вшосте став чемпіоном Одеси.
Спортивна майстерність студентів зростає за рахунок підготовки майстрів спорту – 2 (3, 1), спортсменів першого розряду – 73 (72, 68) та другого й третього розрядів – 904 (705, 601).
У цьому році чемпіоном Європи з шахів через Інтернет став студент Д. Ковальов (ІМЕМ), чемпіонами України: Ю. Дроздовський (шахи, ІМЕМ), О. Кіріченко (бокс, ГГФ). Команда студентів-шахістів стала бронзовим призером спартакіади вузів України. Загалом призерів першості України 7 (6, 8).
ОНУ займає 4-й рядок у спартакіаді вузів м. Одеси та 5-те місце серед вузів України.

Господарська робота
Минулого року виконано капітальних та поточних ремонтних робіт на загальну суму 7 млн 55 тис. грн (7 млн 249 тис, 7 млн, 6,5 млн.). Виконувалися роботи в будівлях Головного корпусу, хімічного, історичного факультетів, аудиторного корпусу, біо-геофаку, наукової бібліотеки, корпусі Проблемних лабораторій, Інституту горіння, Ботсаду, на біостанції, в гуртожитках № 1 і далі з 4 по 9, в приміщеннях НПО на Жуковського, 7.
Нас продовжує турбувати проблема наявності сторонніх мешканців у гуртожитках. З цим явищем слід рішуче боротися.

Фінанси
У 2004 р. зведений бюджет університету склав 62 млн грн. (57, 49,4). За перше півріччя 2005 р. на рахунок університету надійшло 33 млн грн. На утримання університету в 2004 р. витрачено 30 млн грн. (26,4 млн грн., 26,1 млн грн.). Як вже було зазначено, трохи більше 7 млн грн. пішло на будівельні роботи. У сфері соціального забезпечення працівників спостерігається суттєве зростання витрат – 34 млн (27,5 млн, 19,8 млн), у складі яких заробітна платня сягає 30,5 млн (24,1 млн, 17 млн). На доплати вже витрачено 14 млн грн. (13 млн грн.) Надбавки становлять 3,6 млн грн. (3,5 млн. грн., 3,3 млн грн.). Дотація бази відпочинку у 2004 р. складала 600 тис. грн. (375 тис. грн., 175 тис. грн.), а у 2005 р. вже досягла позначки 661 тис. грн. Придбано комп’ютерів – 30 (35, 58). Закуплено: обладнання для навчального процесу – на 412 тис. (1 млн 900 тис, 1,5 млн), обладнання для науки – 20 тис. (2,7 млн, 170 тис.), меблі для навчального процесу – 143 тис. (195 тис, 265 тис).
Прошу самостійно порівняти між собою ці витрати і прийти до висновку про перспективу нашого фінансового становища за наявності тих темпів зростання цін, підвищення заробітної платні, які ми зараз спостерігаємо.

Інші відомості
Умови колективного договору та зобов’язання адміністрації університету за колективним договором виконані.
За рахунок взяття на баланс будівлі УНПЦ по вул. Маршала Говорова орендна площа зросла до 4847 м2 (3502, 4000). Якщо не рахувати наших традиційних боржників – «Університет-1» та «Університет-2» – усі орендарі вчасно розрахувались з університетом. Юридичний центр не зміг належним чином вести судові процеси проти «Університет-1» та «Університет-2», і це є серйозним зауваженням до юридичного центру.
З двох підрозділів університету знято важкий тягар юридичної особи – це ІМЕМ та НДІ фізики.
Минулий рік був найврожайнішим на нагороди працівникам університету за всю історію його існування. Державними нагородами та відзнаками обласного й міністерського рівня відзначено 71 працівника (14, 9). Тільки почесних грамот та іменних годинників Верховної Ради вручено 28, причому урочиста подія відбулася в університеті і вручив нагороди особисто Голова Верховної Ради В. М. Литвин.
Заслуженим діячем науки і техніки став професор О. Г. Топчієв. Церковним орденом Олександра Невського II ступеня нагороджено В. А. Сминтину.
За звітний період наш університет відвідали: голова Одеської облдержадміністрації В. П. Цушко, міський голова Е. Й. Гурвіц, голова Одеської облради С. Р. Гриневецький. Безумовно, найбільш яскравою подією був візит Голови Верховної Ради В. М. Литвина. Традиційно університет відвідували Генеральні консули Польщі, Грузії, Туреччини, Греції, представники посольства Франції.
Наші офіційні представники відвідали університети Сорбони (Париж-1), Аахен, Глазго, Сегед, у Кракові взяли участь у заснуванні Східноєвропейської Асоціації Університетів.
Творчі колективи університету дали святковий концерт ветеранам Міністерства освіти і науки, заслужили подяку з їх боку та від міністра освіти й науки С. М. Ніколаєнка особисто.
На виставці «Освіта 2004-2005» наш університет відзначений званням лауреата та відповідною медаллю. Нашу експозицію відвідав міністр С. М. Ніколаєнко, який поділився своїми міркуваннями щодо розвитку університетської освіти в Україні.
Характерною ознакою цього року став перехід навчального процесу на кредитно-модульну систему, а вступних іспитів – на методи тестового випробовування.
Надзвичайно яскравою подією стало свято 140-річчя з дня заснування університету. У цій події взяла участь, можливо, найбільша за історію університету кількість працівників університету та гостей з України та з-за кордону. З приємністю можна відзначити приїзд з Німеччини великої групи випускників1975 р. Ми отримали декілька сотень привітань від керівників держави, міністерств, Національної Академії наукУкраїни, області, міста, університетів України та закордону, колег, друзів, випускників. До речі, вітання ще продовжують надходити. До цієї події спеціально були видані друге, виправлене й доповнене видання «Професори Одеського (Новоросійського) університету», вперше побачив світ перший том «Випускники Одеського (Новоросійського) університету». Ми чи не вперше в Україні зробили збірку «Одеський університет за роки незалежності України». 140 років – це велика подія в житті нашогоуніверситету.
Зі словами глибокої подяки звертаюсь до усіх членів колективу, які своєю високопродуктивною працею примножили авторитет університету. Наше головнезавдання – сумлінно, чесно, віддано працювати на благо нашого університету, у чому кожному бажаю успіху. Будьте здорові і щасливі!
Дякую за увагу.

Звіт ректора на зборах трудового колективу (2007-2008 рр.)

На початку кожного навчального року в університеті проходять традиційні збори трудового колективу. Представники багатотисячного університетського загалу з усіх факультетів та інститутів збираються в актовій залі, щоб, заслухавши доповіді керівництва ОНУ, обговорити їх та дійти висновку: чи все гаразд в університетському житті? Звіт ректора ОНУ, професора В. А. Сминтини завжди сприймається з великою увагою: конструктивна доповідь містить статистичні відомості у динаміці, це дає можливість кожному учаснику зборів зробити самостійний аналіз, висновки щодо стану університетських подій.
Шановні колеги!
Традиційно звіт про діяльність нашого університету за минулий рік складається з наступних розділів: Загальні відомості та навчальний процес. Кадрове забезпечення навчального процесу. Наукова робота. Міжнародна діяльність. Навчання іноземних студентів. Культурно-масова та спортивна робота. Господарська діяльність. Фінанси.

Загальні відомості та навчальний процес
Свій 143-й навчальний рік розпочнемо з огляду діяльності колективу протягом минулого, 142-го навчального року.
Важливим є забезпечення навчального процесу підручниками з грифом МОНУ. Університетські фонди навчальної літератури поповнилися 45 (38) виданнями, підготовленими власними силами. Тут відзначились філологи, РГФ та ЕПФ, які мають по 4 таких видання. Загалом підручників, навчальних посібників та монографій найбільше видали співробітники ЕПФ –11, далі – ІСН та РГФ (по 7) та філологи (5). З поміж 45 наших видань 28 – українською мовою. У ЕПФ питома вага україномовних видань складає лише 20%.
Загальний ліцензований обсяг за денною формою навчання молодших спеціалістів, бакалаврів, спеціалістів та магістрів складає 7165 осіб. За заочною формою – 6350. Крім того, перепідготовка – 1370, підвищення кваліфікації – 250, факультет довузівської підготовки – 1200 та підготовче відділення для іноземців – 350. Загалом університет має право на прийом на навчання за всіма видами підготовки 16 685 студентів одночасно. Зіставляючи із загальною чисельністю студентів та слухачів у нашому університеті, можна ставити завдання провести аналіз ситуації у зв’язку із неефективним використанням ліцензованих обсягів за деякими спеціальностями. Конкурс за денною формою навчання у цьому році склав 3,2 заяви на 1 місце (4,3; 3,9) хоча за заочною формою навчання спостерігається зростання 5,9 (5,5; 4,66).
Контрактних студентів на денну форму навчання цього року набрано 961 (1312, 1278), а на заочну форму навчання – 608 (740, 783). Тобто загалом контрактних студентів зараховано на 500 осіб менше порівняно з минулим та позаминулим роками.
У цьому році в університеті навчалося 18 488 студентів (18 535, 19 564). Вже протягом трьох років залишається стабільною кількість спеціальностей – 39. Ми ретельно працюємо над розвитком структури університету. Створено 3 нові кафедри: по одній в ІІПОО, МННІ та на філфаці. У цьому році в структуру університету входило 105 кафедр (102, 100).
Створено три центри: один з історії вищої освіти, інший – координаційний центр з геоархеології, морської та екологічної геології, а також центр культури та історії Італії.
Фонди Наукової бібліотеки зросли на 7 тис. томів (10 тис, 26 тис). Періодичних видань було закуплено 385 (710, 782), з них вітчизняних –185 (366, 438), російських 190 (322, 344), іноземних 10 (22, 0). Закуплено підручників та книжок – 270 (2772, 4015). Надійшло монографій – 462 (4540, 6912), підручників – 4011(12 260,16 559). На ремонт бібліотеки витрачено 331 тис. гри. Університет видав та передав до бібліотеки 663 одиниці (3930, 4258). Якщо проаналізувати надходження до бібліотеки від ОНУ та інших установ, то можна бачити, що як в Україні загалом, так і у нас в Університеті спостерігається скорочення друкарської діяльності вузу.

Кадрове забезпечення навчального процесу
Незважаючи на критику, яка звучить на адресу ПФВ, ВК, НВ проректорів з навчальної роботи, чисельність ПВС продовжувала зростати і на 1 січня 2007 р. у нас працювало 1499 осіб (1475,1399). При цьому практично залишилась стабільною кількість студентів. Ця негативна тенденція є предметом аналізу і конкретних дій ректорату протягом останнього півріччя. Є деякі зрушення в бік зменшення кількості ПВС.
У звітному році навчальний процес забезпечували 174 (177, 174) доктори наук, професори. Загалом в усіх підрозділах університету працює 190 (195) докторів наук, професорів. Такі коливання протягом одного року викликають занепокоєння, хоча сама кількість докторів наук, професорів виглядає дуже гідно.
Зросла кількість кандидатів наук – 775 (742, 731) за рахунок ПВС 682 (669, 670). У НДЧ спостерігається значне скорочення кількості кандидатів наук – більш, ніж на 10 % порівняно з 2004 р. 93 (90, 97, 105).
Атестати професорів отримали 8 докторів наук.
Разом з позабюджетними підрозділами в Університеті працювало 3285 (3256, 3245) осіб. Порівняно з 2004 р. маємо зростання штатів на 73 одиниці. Одночасно кількість студентів зменшилась більше, ніж на 1500 осіб. Тобто штатний склад мав би зменшитися приблизно на 100 ставок. Отже, ми перебираємо десь 170 ставок штатних працівників

Наукова робота
Стабілізувалась кількість наукових працівників на штатних посадах – 399 (398, 383). У НДЧ працюють 16 (17, 16) докторів наук та 93 (90, 97) кандидати наук.
Протягом вже декількох років акцентується увага на необхідності активізувати й взяти під ретельний контроль стан справ з підготовкою висококваліфікованих кадрів у НДЧ.
Ще на 5% за рік зросла кількість аспірантів – 519 (490, 448). Доцільність цього явища неочевидна. Як позитивний факт слід розглядати зростання кількості докторантів – 22 (18,15).
Обсяг держбюджетного фінансування НДР склав 5,7 млн грн. (5,3 млн, 6,9 млн грн.), госпрозрахункові дослідження фінансувалися в обсязі 1,4 млн (1,2 млн; 1,2 млн).
Стабільною в останні роки с кількість студентів, які беруть участь у науково-дослідній роботі – 6563 (6577, 6489).
Приємно відзначити, що протягом останніх років наші студенти мають високі й стабільні успіхи в олімпіадах за спеціальностями та інших інтелектуальних змаганнях, на яких вони вибороли 83 (84,82) нагороди. Перші місця на Всеукраїнських олімпіадах вибороли: Ірина Шевченко (психологія, ІМЕМ) та Ольга Чумічкіна (біологія, біофак). У минулому році перших місць було більше. У межах Всеукраїнської Олімпіади студентів за спеціальностями в нашому університеті було проведено 2 олімпіади: з біології на базі біофаку та з психології на базі ІМЕМ.
Найвища нагорода, отримана нашими студентами на міжнародних олімпіадах цього року, – це диплом студента 3-го курсу ІМЕМ Олександра Титченка на 14-й міжнародній студентській олімпіаді з математики.
Очевидно, досягла оптимального значення активність у сфері проведення конференцій – 28 (27, 33). При цьому суттєво зросла кількість науковців, які брали участь у наукових зібраннях в Україні та за її межами – 829 (735, 668). У числі важливих наукових конференцій високого наукового значення, проведених на базі ОНУ, слід відзначити міжнародні конференції, присвячені 100-річчю з дня народження видатного математика, члена-кореспондента АН України М. Г. Крейна та видатного астронома, член-кореспондента АН України В. П. Цесевича, 3-тю українську конференцію з фізики напівпровідників, міжнародну конференцію «Мікробні технології», присвячену 140-річчю з дня народження академіка Д. К. Заболотного, міжнародну Гамівську літню школу, II Міжнародну конференцію «Dusty Plasmas», міжнародну конференцію молодих учених та студентів «Проблеми сучасної мікробіології та біотехнології».
Слід відзначити, що університет в цьому році вперше продав 5 своїх патентів. Це перший досвід, початок. Вітаю! Приємно відзначити зростання кількості стипендій Президента України для студентів – 7 (4, 4) та зростання числа студентів, які отримують інші іменні стипендії – 77 (70,64).
Чотири роки поспіль наші студенти отримують по 4 стипендії Верховної Ради на рік. Доктор історичних наук, професор О. В. Сминтина удостоєна Премії Президента України для молодих учених. Стипендій Кабінету Міністрів для молодих вчених – 5 (5,7).
Дев’ять наукових тем фінансуються з європейських чи міжнародних джерел, зокрема 1 тема за рахунок коштів Європейського співтовариства, 2 теми фінансуються Єврокомісією, 2 теми – по INTAS, інші виконуються за рахунок міжнародних угод України про наукове співробітництво. Крім того, ОНУ є базовою науковою організацією від України в проекті TACIS з проблем басейну Нижнього Дністра. Загальний обсяг наукових робіт, який фінансується із європейських джерел, сягає 250 тис. євро на рік та 295 тис. грн.
П’ять наукових тем виконуються за рахунок Державного Фонду Фундаментальних досліджень із загальним обсягом 96 тис. грн., 2 теми – за держзамовленням (загальний обсяг – 170 тис. грн.), 1 – за Державною Програмою (60 тис. грн.), 1 Грант Президента України (30 тис. грн).
Як видно, такі роботи мають відчутну питому вагу у загальному обсязі наукових досліджень університету.
Важливо, що видано англомовний варіант книжки «Наукові розробки ОНУ», а також інформаційне видання «Наука в ОНУ у 2006 році». Ці видання знайшли схвалення у Міністерстві освіти й науки України.

Міжнародна діяльність
Розвиток міжнародного співробітництва супроводжується зростанням кількості угод із закордонними партнерами – 119 (116, 112). Однак, як і в минулі роки, до якісних змін у цій сфері справа ще не дійшла.
За кордоном були у відрядженні 144 (129, 141) співробітники, 128 (95, 39) з них брали участь у конференціях та міжвузівському співробітництві. Більш активними є співробітники ІМЕМ – 11 (11, 16) виїздів, фізики та історики за кордоном побували по 7 разів, ІСН та філософи – по 6. Найчастіше відвідувалася Греція (41), Росія (33) та Туреччина (27). У числі відряджених професорів та доцентів – 34 (38, 41) викладачів та аспірантів – 22 (36, 31), керівників факультетів, інститутів та кафедр – 12 (12,17), наукових співробітників – 10(9,15).
Виїздило за кордон 69 (88, 127) студентів, з них на практику та мовне стажування виїздили 26 (24, 18). Крім того, хореографічний колектив «Автограф» у кількості 20 осіб бере участь і перемагає у змаганнях за кордоном, а народна хорова капела у кількості 35 осіб 2 роки поспіль виїжджає до Угорщини (2006) та Греції (2007) та перемагає.
В університеті працюють 10 іноземних фахівців, які зайняті у навчальному процесі викладанням іноземних мов. У рамках міжвузівського співробітництва університет відвідали 16 іноземних спеціалістів. Нашими почесними гостями було 17 співробітників різних іноземних установ.

Навчання іноземних студентів
Найбільше студентів-іноземців навчається в ІМЕМ – 153 (135, 107), на хімічному факультеті – 87 (117,329), ЕПФ – 34,(31,35), РГФ – 25 (21, 25), філологічному факультеті – 24 (20, 27), біологічному – 12 (17, 16). Ці студенти прибули з 28 країн світу (30, 29). Найбільше студентів з Китаю 164 (158, 156), Сирії 63 (95, 263), Молдови 53 (44, 78) та Росії 13 (9,14).
Всього навчається аспірантів-іноземців 11 (19, 21). Це аспіранти з КНР – 8 (11, 7), Молдови – 2 (3, 1) та Сирії –1 (2, 6). Перевагу аспіранти надають російській мові – 5 (5, 4) та праву – 2 (1, 1).
Новим явищем є студенти, які приїздять із Західної Європи в рамках розвитку програми «Erasmus Mundus» – всього 8 осіб, зокрема 6 вивчають російську мову, 2 – міжнародні відносини.
Дещо зросла кількість студентів на підготовчому відділенні – 209 (152, 187). Вони представляють 25 (16, 15) країн. Серед них найбільша кількість громадян Китаю – 78 (88, 82), Туреччини – 37 (22, 23), Франції та Австрії (16) і Сирії –15 (21, 46).

Культурно-масова та спортивна робота
Цього року традиційно значна увага приділялась культурно-естетичному вихованню студентів через залучення їх до участі в діяльності творчих колективів нашого університету в загальноуніверситетських та факультетських й інститутських заходах.
Академічна народна хорова капела (керівник А. П. Серебрі) стала лауреатом Першої премії Міжнародного хорового фестивалю в м. Єрміон (Греція). Дипломи першого ступеня 12-го міжнародного фестивалю народного мистецтва в Анталії (Туреччина) отримали хореографічний колектив «Автограф» (керівник Л. Борщенко), а також вокалістка І. Радкова, танцюристи О. Данілючкіна, та О. Остапін. Клуб інтелектуальних ігор «Что? Где? Когда?» виграв суперкубок України (керівник О. Шатух, капітан В. Санніков). Ансамбль ірландського танцю «Іріданс» (керівник Ю. О. Запорожченко) на чемпіонаті Європи у Берліні отримав 53 медалі, а в Одесі організував і провів перший міжнародний чемпіонат «Odessa open fash», на якому наші танцюристи завоювали 98 медалей та 18 кубків.
Загалом у нас працюють 25 творчих колективів та 4 творчих клуби, де розвивають свої здібності 804 студенти.
У міжнародних творчих змаганнях узяли участь 127 студентів, у загальноукраїнських конкурсах – 90 осіб, в обласних змаганнях – 200 осіб. У всіх цих творчих перегонах святкували перемогу 133 студенти.
Фізичне виховання є невід’ємною частиною навчального процесу та одним а основних факторів впливу на якість здоров’я студентів. За результатами олімпіади вузів міста ми посідаємо п’яте місце (3, 4). Разом з тим, за результатами української універсіади ми посіли четверте місце у загальнокомандному заліку серед найкрупніших вузів України. Отже, результат на місцевому рівні виглядає дивним.
Чемпіонами олімпіади вузів Одеси стали команди з настільного тенісу, боксу, волейболу, жіночого футболу, шахів, пляжного волейболу (жінки). Підготовлено майстрів та майстрів спорту міжнародного класу – 5 (4, 4), кандидатів у майстри спорту – 12 (19, 16), спортсменів першого розряду – 38 (48, 44). Серед наших спортсменів 8 (5, 2) чемпіонів України, 2 (3, 2) – срібних призери та 7 (4, 2) бронзових призерів універсіади України. Чемпіонами України стали студенти В. Базан, В. Бачур, В. Колейчук (ГГФ, футбол), А. Калінюк (ЕПФ, бокс), А. Найдьонов (ІМЕМ, карате-до), X. Вєнік (ЕПФ, карате-до), Н. Ферладанська (філфак, настільний теніс), О. Кіріченко (ГГФ, бокс).

Господарська робота
На загальну суму 5,8 млн. грн. (6, 2 млн.; 7,05 млн.) виконано капітальних та поточних ремонтних робіт. Продовжувались роботи в аудиторному корпусі на Французькому бульварі, в Головному корпусі, в корпусі навчально-науково-виробничого центру по вул. Маршала Говорова, в корпусах біо-геофаку, наукової бібліотеки, колишніх майстерень, в архіві, НДІ фізики, віварії, на базі відпочинку «Чорноморка», гуртожитках №№ 1, 2, 6, 7, 8, 9. Загалом матеріальна база університету до початку нового навчального року готова, хоча й залишаються ще певні проблеми, які в поточному режимі вирішуються й будуть вирішені. Суттєво зменшилась площа, орендована сторонніми організаціями – 1617 кв. м. (4847 кв. м., 4847 кв. м.). За рахунок припинення договорів з 19 організаціями ми вивільнили під навчальний процес 700 кв. м. у корпусі по вул. Маршала Говорова. Університет через судовий процес з нерадивими орендарями повернув до власного господарського використання декілька об’єктів.

Фінанси
Зведений бюджет університету у звітному році склав 81 млн. грн. (71 млн. грн., 62 млн грн.). 38 млн. (26,7 млн., 30 млн.) витрачено на утримання університету. На соціальне забезпечення працівників витрати зросли і склали 48,5 мли грн (4,5 млн. грн., 34 млн грн). У структурі цих витрат: зарплата – 42 млн. грн. (40 млн. грн., 30,5 млн. грн.). Підкреслю, що зростання заробітної плати в структурі витрат університету набуває драматичного характеру. За перше півріччя 2007 р. обсяг зарплати сягнув вже 30 млн грн. Порівняйте із зведеним бюджетом за минулий рік, і стануть зрозумілі наші перспективи.
Надбавки та доплати до зарплати склали 1,6 млн. грн. (2 млн., 3,6 млн.). Закуплено обладнання для навчального процесу на 1,1 млн грн. (0,8 мли, 1,9 млн.), обладнання для науки – 62 тис. грн (27 тис, 20 тис). Матеріальна допомога склала 1,1 млн. грн.(0,7 млн, 0,66 млн).
Ми є свідками серйозних змін структури бюджету університету і маємо бути надзвичайно уважними при виконаній витрат на забезпечення наступного навчального року.

Інші відомості
Продовжується процес забезпечення працівників житлом. Уже значна частина співробітників ОНУ отримала свої квартири і відсвяткувала новосілля. Ці хороші події могли б розвиватися набагато швидше, якби усі чітко й правильно оформлювали свою документацію, давали б достовірну інформацію та слідували букві закону. Цей надзвичайно важливий та позитивний процес забезпечення співробітників житлом динамічно розвивається. Квартири розподіляються суворо відповідно до квартирної черги та наявних документів учасників черги. Усі події в цьому напрямку контролюються профкомом університету.
Наш університет відвідали поважні гості. Серед них – керівники й члени Наглядової Ради Болонського процесу, група експертів Зальцбургського Глобального Семінару, віце-прем’єр міністр, міністр освіти Болгарії Даніел Велчєв, віце-президент НАН України В. М. Литвин, Генеральний консул Болгарії, Генеральний консул Росії, Генеральний консул Туреччини, перший проректор Софійського Університету ім. Клімента Охридського (Болгарія), делегація Клайпедського університету, віце-мер м. Оулу, ряд академіків та членів-кореспондентів НАН України та Російської Академії Наук.
Надзвичайно важливо відзначити, що наш університет акредитований Управлінням вищої освіти Туреччини і рекомендований громадянам Туреччини для отримання вищої освіти. Як ви пам’ятаєте, у 2005 р. у рейтингу класичних університетів України ми посіли перше місце. З того часу в країні розпочалась рейтингова лихоманка, і в пресі з’явились різні рейтингові таблиці, в яких позиція ОНУ коливається від 9-го до 3-го місця. Третя позиція, очевидно, найбільш об’єктивно відображає наш стан. Важливим є не рейтинги, а те, що ми є чи не єдиним університетом України, куди з охотою, масово поїхали брати кредити студенти із Західної Європи. Оце й є об’єктивний рейтинг й авторитет. І тут не потрібні хитрі рейтингові формули та розрахунки.
Минулий навчальний рік був урожайним на державні нагороди нашим працівникам. Професори В. М. Тоцький та Н. Й. Сейфулліна удостоєні почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки України», проректори В. О. Іваниця та Є. Л. Стрельцов нагороджені орденами «За заслуги» ІІІ ступеня, ректор нагороджений Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України. В активі нашого університету 2 почесних знаки «За наукові досягнення», подяка Президії НАН України, 3 Почесні Грамоти Міністерства освіти України, почесна відзнака голови Одеської облдержадміністрації, 9 почесних грамот облдержадміністрації та багато інших нагород, частина з яких буде вручена сьогодні.
Отримані нами результати переконують, що університет плідно працював та ефективно розвивався, зміцнюючи свій міжнародний та національний авторитет.
Щиро дякую кожному члену колективу за результативну роботу і бажаю кожному міцного здоров’я та наснаги, творчих успіхів у новому навчальному році.
Дякую за увагу.