Про українсько-французькі відносини в галузі науки та освіти, про звязки ОНУ ім. І. І. Мечникова з науковцями Франції розповідає читачам нашої газети ректор університету В. А. Сминтина.

– Валентине Андрійовичу, у кінці 2001 року відбувся візит групи ректорів українських вузів до Франції. Що було метою цього візиту?

– Пройшов значний час з моменту, як був заснований франко-український форум підтримки співробітництва в гуманітарній сфері між Францією та Україною. З цього боку велику увагу форуму приділяють в освітянській сфері. На сьогоднішній день активність у цій галузі діяльності, саме в організації співробітництва між провідними університетами Франції та України, надзвичайно велика. Відбулося вже три зустрічі, у яких брав участь наш університет. Перша така зустріч була в Парижі, проводилась вона на базі Асоціації французьких університетів і на базі Національного банку Франції. Друга відбулась у Києві, у Національному банку України, а потім у посольстві Франції. Зараз у Парижі відбулася третя зустріч. Робоча частина форуму проходила знову ж таки в стінах Національного банку Франції і в приміщеннях міністерства наукових досліджень Франції, яке теж залучено до розвитку цих стосунків. У цьому форумі взяли участь вищі навчальні заклади з Києва, Донецька, Дніпропетровська. Обговорювалося питання створення мережі обміну інформацією в освітянському полі між університетами України і Франції. В зв’язку з цим була підготовлена партія, яка фактично є текстом угоди про створення інформаційної мережі в Україні і Франції. В Україні ця інформаційна мережа створюється на основі оптоволоконної оптики – буде використовуватися мережа передачі сигналів за допомогою оптоволокна і тих терміналів, які на сьогоднішній день існують в Україні в мережі «Уран». Мережа «Уран» об’єднує помітну частину наших університетів, а у Франції існує своя інформаційна комп’ютерна мережа, яка об’єднує французькі вищі навчальні заклади. Центральний сервер, що буде створено і в Україні, і у Франції, обслуговуватиме інформаційне поле цих двох мереж. Зв’язок між серверами здійснюється по спеціально виділеному супутниковому каналу. Студенти, викладачі, науковці університетів України і Франції отримують вільний доступ у реальному часі до інформації на ті чи інші навчальні програми, наукові дослідження, гранти і таке інше. Таким чином, спрощується система навчання, можливість вивчати навчальні програми чи відвідувати сайти тих чи інших викладачів і отримувати необхідні знання, що не досить легко можна отримати за допомогою інших носіїв інформації.

– Які послідовні кроки втілення цього, без сумніву, корисного для університетських закладів обох країн, проекту?

– У кожному навчальному закладі, де є термінал, спочатку буде введена служба обміну інформацією і можливості виходу на сайти, які містять необхідні матеріали в розрізі навчальних програм, підручників, відвідування бібліотек. Далі можуть бути введені навчальні програми, навчальні курси. Все це потребує розвитку бази і збільшення її потужності, але це допоможе розширити інформаційне поле університету.

– У студентів та викладачів буде прямий стимул для того, щоб удосконалювати свої знання французької мови, культури Франції…

– Певною міро так, це, звичайно, буде стимулювати наших студентів до вивчення ще однієї іноземної мови. Втім, французька мова і культура у нас в університеті культивуються досить активно. У нас з 1994 року розвиваються проекти саме з французькими навчальними закладами, найбільш плідними і більш інтенсивними в розрізі програм європейського співтовариства Темпус-Тасіс. Включення нашого університету в цю мережу, про яку йшлося, саме і буде сприяти подальшому розвитку таких стосунків, інтенсифікації роботи.

– На наступний рік плани по міжнародним зв’язкам достатньо обширні…

– Після рішення Вченої ради у грудні підписано шість нових міжнародних угод співробітництва нашого університету з університетами різних країн. Спектр наших інтересів дуже широкий, у нас маса навчальних підрозділів, всі вони мають свої уподобання, і я просто впевнений, що всі ці уподобання повинні бути задовільнені найбільшою мірою і з точки зору міжнародного співробітництва.

Вела бесіду Алла Гудзенко