Перше свято весняного календаря – 8 березня. Усі жінкі чекають в цей день уваги з боку чоловіків. Так заведено. З вдячністю за роботу та з привітаннями зі святом до всіх жінок, які працюють і вчаться в університеті, звернувся ректор – Валентин Андрійович Сминтина.
– Валентине Андрійовичу, як відомо, більшість співробітників університету – жінки. Керівництво, звісно, піклується про всіх працівників не тільки весною, але свято весни – чудова нагода згадати про роль жінок в освітянському процесі взагалі та в університеті зокрема.
– Починаймо з того, що це свято всесвітнє. Тому доречним буде привітати усе жіноцтво земної кулі, побажати усім жінкам здоров’я, кохання, щастя у коханні, творчого натхнення, здорових і красивих дітей. Всі ці слова стосуються і жінок, які працюють в нашому університеті. Ми пишаємося ними, пишаємося їхньою роботою. В університеті є навіть такі служби, що практично на 100 відсотків складаються із жінок. У бухгалтерії, наприклад, повністю жіночий склад. Воно й зрозуміло. Хто в сім’ї відає витратами – звичайно, жінка. Так склалося і в нашому університеті. Візьмемо ще для прикладу планово-фінансовий відділ. Там теж повністю жіночий колектив. Це стосується і бібліотеки, ще декількох факультетів, де, на жаль, чоловіки представлені слабкувато. Присутність жінок в університеті не лише прикрашає нашу Alma mater як таку, але і надає творчої наснаги, запалює дослідницький і душевний вогник, сприяє розвиткові студентства і молодих викладачів. Саме жінка, Стороженко Елеонора Михайлівна, заслужений діяч науки і техніки, професор, доктор фізико-математичних наук була науковим керівником Олександра Метеличека, який переміг на Всесвітній математичній олімпіаді. Підкреслив би, що як у ніякому іншому ВНЗ, у нас дуже багато жінок докторів наук, професорів, завідувачів кафедрами, і це теж є таким внеском у динамічний розвиток нашого університету. Варто згадати і про тих жінок, які очолють великі підрозділи, факультети, інститути в нашому університеті. Десь рік тому, вперше за багато десятиріч, з’явилася жінка-проректор. Тобто поступальна хода розвитку кар’єри жінок у нашому закладі набирає обертів, і я вважаю, що це приємний знак. Серед аспірантів також дуже багато представниць прекрасної половини людства. Проте на фініші наукової кар’єри, що закінчується докторськими десертаціями, кількість жінок падає і там «виживають», доходять до докторантури в основному представники чоловічої статі. Зараз ми прагнемо створити в нашому закладі сприятливі умови для того, щоб жінки змогли реалізувати свій творчий потенціал, свої здібності, вміння, бажання.
— Університет завжди стоїть на шляху модернізації, завжди впроваджує щось нове. Якими приємностями порадує весна студентів і співробітників?
– Я думаю, що найкраща новина в нашому університеті – це його стабільність. Це не означає застиглість, законсервованість. Здоровий консерватизм завжди повинен бути присутнім у кожному університеті, але це не повинна бути фіксація на вже досягнутому. Під стабільністю розуміється постійність обертів, з якими ми працюємо, стабільність поступального руху вперед. Це і є найбільш характерною рисою нашого університету. У нас інтенсивно і стабільно працює аспірантура, йдуть захисти докторських дисертацій, кожного року збільшується набір на перший курс, зростає якість навчання, успішність, зростає кількість переможців серед студентських олімпіад і конкурсів наукових робіт. От в цьому і полягають наші «приємності», які нас надихають на подальшу роботу. Ми не можемо не порадувати жінок нашого університету, студентів, викладачів і наукових співробітників ще однією новиною. Напередодні жіночого свята заклад відзначили найвищою нагородою Міжнародного академічного рейтингу «Золота фортуна» – бронзовою статуєю богині Фортуни зі срібним мечем. Це найвища на сьогоднішній день рейтиногова нагорода, яку мають вузи нашої держави. Всього два університети удостоїлися такої честі: Київський національний університет в минулому році, а в цьому році наш університет. Три інших нагороди (а всього їх було п’ять – Авт.) отримали промислові підприємства.
— 8 Березня – свято романтичне. Чи не могли би Ви пригадати найромантичніше 8 Березня у своему житті?
— Я вважаю, що все наше життя є не що інше, як романтична подорож з моменту народження до кінця наших днів. Просто ми в цьому не даємо собі звіту. Ми перебільшуємо значущість якихось миттєвих подій, замість того, щоб подивитися вперед й озирнутися назад, зрозуміти, що життя наше, сам акт появи на світ, це вже є романтична подія, яку треба прожити як слід…
— Університет отримав найвищу нагороду Міжнародного рейтингу цього року. Цікаво було б дізнатися про наукові плани університету. Що зробили, а що ще буде зроблено весною?
– У науковій сфері відбувається багато заходів. Щороку ми проводимо 10-15 конференцій міжнародного рівня, і цей рік не буде винятком. Наприкінці травня, наприклад, ми будемо святкувати 185-ту річницю з дня заснування Наукової бібліотеки. Це подія загальнодержавногого масштабу. У вересні відбудеться перша Всеукраїнська конфереція з фізики напівпровідиків, яка знову ж проводиться в наших стінах. Перша ж Всесоюзна конференція з фізики напівпровідників у 30-х роках минулого століття також була проведена в нашому університеті. І я тут бачу знаменний факт: роль університету у цій галузі залишилася незмінно високою.
— Валентине Андрійовичу, що зі власного досвіду Ви би порадили молодим парубкам для привернення уваги своїх симпатій?
— Треба покладатися на своє серце. У таких стосунках нічого розумом не розраховується. Треба покладатися на своє серце, і серце вашої коханої відгукнеться.
Хай кожному посміхається весняне сонечко, і хай ця посмішка буде радісною, щасливою, щоб хороший весняний, теплий, душевний, трішечки закоханий настрій супроводжував усіх жінок та дівчат нашого університету. А разом з ними чоловіків і хлопців усе життя!
Інтерв’ю брав Остап Кушнір
«Одеський університет», 2002, № 2