Ректор ОНУ ім. I. I. Мечникова Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, Почесний діяч науки та техніки України, автор численних монографій, професор Валентин Андрійович Сминтина завжди готовий відповісти на будь-які запитання, пов’язані із сучасним життям та діяльністю університету.

— Валентине Андрійовичу, колись команда джентльменів нашого університету заявила: «Кто поступает в Одесский университет, тот поступает правильно». Наскільки відповідає дійсності такий вислів сьогодні?

Достовірність цієї фрази не підлягає сумнівам. Більш того, з роками сенс фрази ширшає та наповнюється новим змістом. Наведу лише один приклад: 10 років тому університет був одним з найкращих класичних університетів України. Ми стабільно посідали 3-4 місця у загальнодержавних рейтингах. За результатами 2005 року ми визнані кращим класичним університетом України. А це означає, що рівень освіти, знань наших студентів суттєво підвищився за цей час. Якщо 10 років тому вони завойовували 10-15 призових місць на студентських олімпіадах, інших змаганнях, конкурсах наукових робіт, то сьогодні їх сотні на рік. Це суттєво відображає зміну якості знань наших студентів. Визнання цього факту відбулося і на світовому рівні – студенти ОНУ стали переможцями міжнародних олімпіад, європейських інтелектуальних змагань. Усе це засвідчує якісну зміну в структурі знань, викладанняв нашому університеті.

— Важливим показником якості освіти є затребуваність випускників вузу. Чи відповідає рівень знань та навичок випускників ОНУ вимогам ринку праці?

— Усі ті, хто хотів би отримати роботу за розподілом при випуску з університету, на сьогодні таку можливість мають. Зазначу — майже за всіма спеціальностями. Університет відслідковує стан ринку праці, попит на спеціальності. За останні 10 років ми спромоглися збільшити кількість напрямів підготовки. Ми створюємо такі напрями, які відповідають поклику часу, попиту суспільства.

— Сучасні тенденції розвитку закладів вищої освіти засвідчили те, що університет – не тільки освітній, але й важливий науковий центр. Яким чином ОНУ підтримує високе звання саме наукового центру і в яких напрямах наукових розробок ми маємо перші позиції?

— Традиційно в університеті надзвичайно потужні школи в галузі природничих наук – фізики, хімії, біології, геології, географії. В останні роки активізується робота гуманітаріїв – у галузі політичних, соціологічних, історичних, філологічних дисциплін, попит на які збільшується щороку. На базі ОНУ кожного року проводиться надзвичайно велика кількість міжнародних конференцій за всіма напрямами, представленими в університеті. Збільшилась кількість захистів кандидатських та докторських дисертацій, присвоєнь учених звань доцентів і професорів. Саме тому ми маємо на сьогодні один з найпотужніших викладацьких складів – у нас більше 170 докторів наук і професорів, близько 800 кандидатів. Увесь цей колектив працює над новими науковими розробками, продукує матеріали: наукові статті, монографії і підручники. Те, що наш університет є флагманом науки в Україні, визнано й міжнародною спільнотою – з року в рік ми працюємо як наукові лідери у багатьох наукових програмах, у тому числі Європарламенту, зокрема за програмою Єврорегіон. Ми ведемо вже третій проект, в якому виступаємо у тій же ролі провідної організації. Це свідчить про те, що науковий рівень досліджень працівників нашого університету визнаний за кордоном, нашою облдержадміністрацією, урядом. Більш того, ми проводимо низку проектів за державним замовленням – це не тільки висока честь, але й велика відповідальність.

— Наприкінці — що б ви побажали нашим читачам?

— Як співали ще середньовічні студенти у своєму гімні «Gaudeamus igitur, juvenes dum sumus» – «Радіймо, доки ми молоді». Я би хотів побажати усім абітурієнтам, студентами нашого університету завжди мати вагомий привід для радості й завжди залишатися молодими.

Володимир Полторак

«Одеський університет»

Див.: Валентин Сминтина: Публіцистика. Інтерв’ю. Звіти / упоряд. Кондратенко Наталя. — Одеса: Астропринт, 2010. — 288 с.: іл.