Новий рік для ОНУ імені І. І. Мечникова – особливе свято. Це час, протягом якого підсумовуються досягнення та успіхи співробітників університету. Саме про них наша бесіда з ректором ОНУ імені І. І. Мечникова академіком Валентином Андрійовичем Сминтиною.

— Які звершення та події у 2006 році можна визначити як етапні для історії ОНУ імені І. І. Мечникова?

— Трапилося багато знакових подій. Вперше в історії нашого навчального закладу Одеський університет було визнано кращим класичним університетом України. На минулому тижні Міністерство освіти та науки оголосило інший рейтинг», згідно з яким у розділі «наукова діяльність» наш університет посів друге місце після Харківського національного університету імені Каразіна. Окрім того, можна послатися на проведення XIII Всесвітньої математичної олімпіади на базі нашого університету, за результатами якої декілька наших студентів стали володарями дипломів першого, другого та третього ступенів. Наші творчі колективи цього року отримали високі місця на конкурсах української художньої самодіяльності, на фестивалі «Студентська весна»…

— Чи з’явилися на небосхилі університету нові зірки?

— Наші студенти цього року отримали 82 перемоги на конкурсах і студентських олімпіадах. Двоє викладачів стали заслуженими працівниками освіти і науки України. Наш університет працював вельми результативно. Доказом цього є те, що на цьогорічних професорських зборах привітали шість нових професорів, ще шестеро захистили докторські дисертації, тридцять два викладачі захистили кандидатські дисертації. Університет має потужний потенціал. Так, з двохсот премій фонду Віктора Пінчука тринадцять вже належать студентам нашого університету. Це свідчить про інтелектуально вагомий внесок наших студентів у діяльність суспільства.

— Які новорічні та різдвяні традиції існують в університеті?

— Протягом останніх десяти років склалася ціла система традицій, наприклад, проведення професорських зборів перед Новим роком. Інша добра традиція – бал випускників шкіл – набула значення загальнообласної та віддзеркадюється на культурному житті півдня України. Склалася традиція новорічної зустрічі ректора з кращими представниками студентського колективу: спортсменами, учасниками художньої самодіяльності, відмінниками навчання та молодими науковцями. Окрім того, на кожному факультеті з року в рік зберігаються власні традиції.

— Валентине Андрійовичу, які ще святкові традиції Ви бажали б запровадити в університеті?

— Я не великий прихильник тотальної модернізації. Скоріше, слід зберігати класичні традиції, які сприяють тому, що наш університет займає все міцніші позиції в ієрархії університетів України та Європи. Це підтверджує те, що на базі нашого університету вперше в Україні відбулося виїздне засідання Наглядової Ради Болонської хартії університетів, у якій брали участь двадцять ректорів з університеті Європи. На мою думку, краща сучасність цс добре виважена класичність.

— Які надії, мрії, сподівання Ви покладаєте на наступний 2007 рік?

Моя головна надія і щира мрія – щоб кожен із членів нашого студентського, викладацького колективу в наступному 2007 році був здоровим і щасливим.

Стати міцними духом!

Напередодні нового навчального року за традицією належить вислухати настановне слово. Ректор Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова академік Валентин Андрійович Сминтина відповідає на першовересневі запитання наших кореспондентів.

— Якщо згадати пройдену вступну кампанію, чи можна виокремити певні зміни щодо уподобань студентів? Які спеціальності користуються найбільшим попитом?

— Річ у тому, що існують певні загальні традиції для класичних університетів. Людство тяжіє до гуманітарних і соціальних наук. Найбільший конкурс цього року був на такі спеціальності, як журналістика (6,4 особи на місце), менеджмент організації (4,6), заочне відділення політології (4,5), право, культурологія, видавнича справа та редагування. Порівняно з минулим роком зріс конкурс на історичні спеціальності, ЕПФ, українську мову, журналістику, видавничу справу та редагування, англійську мову, гідрологію, менеджмент організації, мікробіологію. Також в останні роки простежується більший попит на деякі природничі спеціальності, зокрема ті, які пов’язані із комп’ютерними технологіями.

— Валентине Андрійовичу, які ж вони, студенти набору 2007 року?

— «Географія» студентів охопила 28 адміністративних одиниці України, а також Крим, Київ, Севастополь. Традиційними постачальниками студентів є Миколаївська, Херсонська, Вінницька та Кіровоградська області, хоча левова частка заяв належить Одесі та Одеській області. Цього року до ОНУ імені І. І. Мечникова подали заяви іноземні студенти з Болгарії, Грузії, Азербайджану, Молдови, Росії та Придністров’я. Важливою особливістю цьогорічної вступної кампанії було те, що до нас прийшли дуже серйозно підготовлені діти. Це я точно можу сказати, виходячи з результатів вступних іспитів. Тих, хто бажає поповнити ряди студентів ОНУ, виявилось багато: 3900 чоловік подали заяви про вступ до вузу. Однак лише 1940 осіб успішно склали іспити. Серед них за держзамовленням 1198 чоловік, на контрактну форму навчання – 742.

— Університет повністю перейшов на Болонську систему навчання. Чи можна говорити про якісь докорінні зміни у житті студентства?

— Студентство – це така стабільна субстанція, що на ньому це навряд чи відобразиться. Студенти як вміли організовувати свої навчання і дозвілля, так і будуть це робити. Інша річ, що роль самосвідомості, самопідготовки підвищується. На студентство покладається більша відповідальність за якість власних знань. Роль «няньки» у викладача майже зникає. Він у цьому випадку стає тим носієм інформації, який повинен на якісно високому рівні дати студенту необхідні знання й отримати від нього із надзвичайною вимогливістю свідчення того, що студент засвоїв все необхідне. Засвоєння матеріалу, самопідготовка – це сучасне завдання студента.

— Валентине Андрійовичу, чи вплинуло введення Болонської системи на активізацію співпраці ОНУ імені І. І. Мечникова з європейськими університетами?

— Безумовно. Спростилась схема взаємного визнання дипломів, навчання поступово зводиться до єдиних стандартів. Яскравим доказом сучасної активізації міжнародного співробітництва є проведення за участю ОНУ імені І. І. Мечникова міжнародної сесії Зальцбурзького семінару, присвяченої інноваціям у науці та впровадженню наукових розробок. Відомо, що партнерами Зальцбурзького семінару є близько 120 університетів СНД і 60 – з країн Центральної та Східної Європи. Одеський університет традиційно підтримує зв’язки з вищими навчальними закладами по всьому світу. Так, цього року уряд Туреччини додав ОНУ імені І. І. Мечникова до списку іноземних університетів, рекомендованих для навчання турецьким громадянам. Високу якість освіти в ОНУ підтвердила й експертна група Зальцбурзького семінару, що перевіряла діяльність всіх підрозділів університету.

— І, наостанок, що б Ви побажали першокурсникам?

— Стати міцними духом! Зараз студент є активною ланкою навчальної системи і сприймається нами як один з основних чинників досягнення високих результатів у сфері освіти. Той, хто всебічно «озброєний» знанням, той завжди матиме попит на ринку праці та швидше зробить кар’єру.

«Одеський університет, 2007.